Jako spousta jiných lidí využila možnost podívat se do léta uzavřeného Lidového divadla. Jeho prostory si mohli lidé prohlédnout pouze v sobotu.
Parkety jsou pryč
„Chodila jsem sem na koncerty i na divadlo. Hrál tady i Vladimír Menšík a jiní velikáni. Pokaždé byl plný sál. V budově se konaly i vernisáže. Manžel tu vystavoval fotografie," lovila v paměti Naďa Odvářková. Prohlížela si, jak se všechno změnilo. Místo po parketách procházela pouze po hlíně. „Když jsem dnes vešla, prostředí na mě ale zapůsobilo dobře. Ještěže vzpomínky nám nikdo nevezme," uvedla pamětnice. Hledala odpověď na otázku, proč se historické budovy nemohou zachovat.
Jiní si pamatují, že v objektu také promítalo kino, vystupovaly hudební skupiny. „Při vstupu do sálu jsem se zhrozil. Zapůsobila na mě pouze malba kolem hlavního lustru a pódium," svěřil se Pavel Fochler. Všechny historické budovy přitahují pozornost lidí. „Mají svou minulost, za dlouhá léta se v nich hodně událo. Táhnou více, než ty novodobé, které nemají pořádné zázemí a nic se v nich neděje," poznamenal.
Stalo se již zvykem, že do zajímavých svitavských objektů, které bývaly chloubou města, přicházejí umělci, aby zčásti zapomenutému prostředí dali šanci pro život. Po Slavii a Městském dvoře přišli také do Lidového divadla. Někteří si ho pamatují, jiní nahlédli poprvé. „Překvapilo mě, že toto místo ještě vůbec existuje. Myslel jsem si, že sál s jevištěm už tady není," řekl výtvarník Vladan Macků. Se školou navštěvoval divadelní představení i koncerty.
Demolice? Ne!
Je to patrně zázrak, že divadlo ještě stojí. Bylo už přece odsouzené k demolici. „Přijde mi to tady krásné. Podle vyprávění jsem si zkusila vybavit, jak to tu vypadalo. Musíme být optimisté. Věřím tomu, že pokud se podaří budovu opravit a dobudovat, pak to tu zase bude krásné," zhodnotila mladá výtvarnice Leona Sehnalová. I ona přišla, aby na ní dýchlo kouzlo minulosti a tvořila. „Nechala jsem se inspirovat pány Boštíkem, Medkem a Havlíčkem, symbolismem i secesí a tak trochu mayskou kulturou," upřesnila Leona Sehnalová.
Během soboty vzniklo v divadle tucet jedinečných uměleckých děl. Žádné z nich neupadne v zapomnění. „Doplní galerii Venkovka v ulici Pod Věží. Vernisáž je v pátek 30. srpna před koncertem Anety Langerové," dodal výtvarník a jeden z hlavních pořadatelů tvoření Jiří Sehnal.