Zastánci převodů se odvolávají jen na to, že nemocniční „akciovky“ budou lépe hospodařit. Ale proč vlastně, je to vůbec pravda? Když kromě právní „formy“ a změny názvů orgánů se přece nic viditelného ze dne na den nezměnilo? „Problém je v tom, že příspěvkové organizace jsou politicky mnohem více závislé na zřizovateli.

V případě nemocnic tedy na kraji,“ říká ředitel rychnovské nemocnice Otto Štěpán. „V období kolem voleb jim tak chybí jasné vedení. Akciové společnosti, ačkoliv i jejich orgány jsou jmenované krajem, jsou mnohem stabilnější. A hlavně obchodní společnosti mají mnohem více ekonomické volnosti,“ dodal Štěpán. A této „ekonomické volnosti“ se právě pardubičtí zdravotníci bojí jako čert kříže.

Zatímco v dosavadních příspěvkových organizacích měli jistý, vládou daný tabulkový plat, v „akciovkách“ bude všechno jinak.Avšude jinak. Ostatně Štěpán, jehož nemocnice funguje jako akciová od roku 2004, ví, o čem mluví. „Hospodaření se opravdu zlepšilo. Ale je pravdou, že když naši zdravotníci vidí tabulkové platy svých kolegů v jiných krajích, také se jim to nelíbí,“ připustil ředitel.