Zatím ovšem ještě nemohou radní hovořit konkrétně. Není jisté, jestli získají sta miliony korun z Evropské unie a nemají jasno o novém využití objektů na návrší. „Chceme určitě v zámku zachovat hudební tradici. Náplň památek musí být smysluplná, aby nikoho neurazila. Na projektu intenzivně pracujeme,“ sdělil starosta Michal Kortyš.

Je možné, že Litomyšlští získají z Evropské unie na rekonstrukci památkového areálu dotaci až šest set padesát milionů korun. „Tato částka je náš sen. Příští rok uvidíme, jak budeme úspěšní. Jsem optimista. Věřím, že dáme dohromady nakonec nabídku, která bude velmi dobře reprezentovat město,“ říká Michal Kortyš. Mluvčí litomyšlské radnice Michaela Severová je přesvědčená, že štěstí přeje připraveným. „Ministr kultury Václav Jehlička nás při své návštěvě v Litomyšli utvrzoval, že určitě peníze z Unie získáme,“ uvedla Michaela Severová. Pokud dotace z Bruselu dopadne, město bude muset přidat určitou částku ze svého. „Naštěstí na to nebudeme sami. Na požadovaných deset až patnáct procent se složíme se státem a památkovým ústavem,“ vysvětluje Severová.

Zástupci Litomyšle si v této chvíli netroufají odhadnout, kdy obnova návrší začne. Příští rok na jaře předloží projekt a na podzim se dozví, kolik peněz v první fázi dostanou. Určitě využijí také další výzvy Evropské unie. Jak se bude vyvíjet projekt úprav zámeckého návrší, vás budeme ve Svitavském deníku včas informovat.