V roce 2008 napadlo vedení obce uspořádat pokus o rekord. „Během stominutového limitu rozeznělo šestikilový ocelový zvon celkem 696 lidí," uvedl komisař agentury Dobrý den z Pelhřimova Michal Jirečka. Lidé drží rekordy o nejdelší vánočku (4,97 metru), nejdelší prskavku (2,5 metru), největší adventní věnec (průměr 2,05 metru). Lubná je jedinou obcí, která má zápis v knize rekordů za zvonění.

Také v letošním roce přišlo tuto akci podpořit několik stovek lidí. „Jsme z Lubné. Je to naše povinnost, abychom pomohli rekord překonat," řekla Hana Dřínovská, která přišla s celou rodinou. Zvonili místní i přespolní, malé děti i dříve narození.

Komisař neměl lehkou úlohu. „Při každém zazvonění jsem zmáčkl počítadlo," poznamenal Michal Jirečka. A jak všechno dopadlo? Během 100 minut se zvon rozezněl celkem 746 krát a právem si zaslouží nový zápis do České knihy rekordů a kuriozit. 

Ohlédnutí za desátou vánoční výstavou v Lubné

Adventní věnce, vánoční ozdoby ze dřeva, z keramiky nebo korálků, svíčky, perníčky. Tak vypadala v pořadí už desátá vánoční výstava, která v sobotu přilákala do Lubné stovky lidí. Návštěvníci se nechali inspirovat na Vánoce.

„Výstava je už tradiční. Lidé mají zájem podívat se na něco nového. Také se nám pravidelně hlásí řada vystavovatelů a přibývají stále další," uvedla Jaroslava Klejchová, předsedkyně lubenské kulturní komise.

Na vánoční výstavě představily své práce také děti z mateřské a základní školy. Speciální část expozice patřila lubenským zahrádkářům. Ti předvedli ukázku svátečního stolování dnes i v časech minulých.

O kulturní program se postaraly místní folklorní sbor Lubeňáček, Červánek z Proseče a také Cimbálová muzika z Brna.