„Takhle teplý listopad, to si nepamatuji,“ zaslechla jsem začátkem týdne část rozhovoru dvou zralých dam u svitavského podchodu. „Ale sníh mi nechybí,“ dodala druhá z žen. Dokládá to, že na téma počasí se v těchto dnech baví nejen Angličané, ale nenechává „chladnými“ ani obyvatele svitavského okresu. Ti se totiž třeba minulý víkend ohřáli až rekordně.

Teplotní měření ze stanice Nedvězí naleznete ZDE.

Z pozorování meteorologů vyplývá, že listopadové dny byly teplé. „Naměřili jsme téměř patnáct stupňů Celsia,“ sdělil Josef Kadlec z Nedvězího. Minulá sobota, 13. listopadu, byla výjimečná. Podle odbornice Marie Doležalové z Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Brně byla sobota rekordní. Rtuť teploměru vyšplhala na 13,9°C.

Vánoce za dveřmi?

„Nadprůměrné teploty vzduchu bylo dosaženo zejména ve dnech čtvrtého a pátého a 13. a 14. listopadu. Teplotní rekordy z hlediska průměrné denní i maximální denní teploty vzduchu padly v sobotu třináctého,“ sdělila Marie Doležalová. Tento den by se dal bezesporu nazvat dnem paradoxů. Obchodníci s použitými lyžemi ve Svitavách rozbalili svou nabídku, lidé se procházeli pod vánoční výzdobou na náměstí, případně mířili do obchodů, které dekorují vánoční stromky. Přitom jste mohli na silnicích potkat kabriolety se staženou střechou. Proč by ne. Vždyť v Jevíčku meteorologové naměřili rovných sedmnáct stupňů nad nulou.

Také pátý listopad byl k milovníkům rozevlátých vlasů příznivý. To bylo v Jevíčku téměř osmnáct stupňů. Ovšem podle Pavla Lipiny, vedoucího meteorologických měření v Ostravě, tento den byl ještě teplejší v roce 2008 (20,1°C). První listopadový den v roce, kdy skončila druhá světová válka, byl také velmi příznivý. Tenkrát bylo devatenáct stupňů. Dva dny po sobě, kdy se teploměr v Jevíčku vyšplhal ke dvaceti stupňům, byly v roce 1927.

Také na Gajeru byla teplota 16,1°C třetí nejvyšší v celé historii měření. „Na Gajeru bylo tepleji jen v roce 1996 a 1921, a to přesně o jeden stupeň. Naopak nejchladněji bylo v roce 1983, a to mínus 7,2°C,“ potvrdil statistiku Zdeněk Mrkvica z Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Hradci Králové.

Tři meteorologické stanice, které se ve svitavském okrese nacházejí, poskytují data do tří rozdílných poboček Českého hydrometeorolo­gického ústavu, konkrétně v Hradci Králové, Brně a Ostravě. Rozdělení oblastí pro hydrometeorology neurčují kraje, ale příslušnost k povodí. Podle meteorologů se v žádné ze stanic ve svitavském okrese nepodařilo naměřit tak vysoké teploty jako jinde v republice. Leží totiž poměrně ve vysoké nadmořské výšce.

Odborníci vzkazují, že teplé počasí končí. Brzy se musíme připravit na ochlazení. To přišlo již včera.