Do konce května musí lidé ve vesnici na Poličsku odstranit zábory veřejných prostranství. Kdo tak neučiní, bude od prvního června platit za zabranou půdu nájem.

Zábor veřejných prostranství projednávali zastupitelé Pusté Kamenice už v roce 2007. Tehdy vydali vyhlášku, kterou problém vyřešili. „Někteří lidé si buďto své věci odvezli anebo, kde to šlo, si pozemek od obce odkoupili. A tím byla věc vyřešená,“ sdělil starosta Miroslav Myška.

Přesto se všechny pozemky nepodařilo vyčistit. „Někde si lidé skládají písek nebo dříví či něco jiného. Jinde si je dokonce lidé oplocují. Když mají pocit, že si svoje soukromé věci mohou skládat na obecních pozemcích, tak já asi taky půjdu k nim na zahradu a složím tam zase něco obecního,“ rozčiluje se starosta.

Vyhláška, která umožňuje hříšníky postihovat, platí ve vsi už tři roky. Starosta teď proto stanovil ultimátum do posledního května. „Kdo si do té doby své věci neuklidí, tomu budeme od prvního června účtovat nájem ve výši pět korun za metr čtverečný a den,“ vysvětluje Myška.

Některé pozemky potřebují mít zastupitelé volné kvůli připravovanému čištění potoku, úpravě břehů a výstavbě kanalizace a čistírny odpadních vod. Problém se zabranými obecními pozemky řeší i v dalších obcích ve svitavském okrese. Většinou jde o zábory, které trvají už roky.

Martin Karlík