Po každém větším dešti se cesty v některých částech Litomyšle mění v řeky. Zaplavené zahrady, sklepy a pravidelné výjezdy hasičů. To se má změnit. Město připravuje protipovodňová opatření. Ta požadují i obyvatelé Lán.

Místní podepisují petici

Velká voda naposledy zaplavila cesty a zahrady v úterý odpoledne. Bleskové povodně letos zasáhly v Litomyšli stovky obyvatel. Lidé proto žádají ochranu před rychlými záplavami. Na radnici dokonce dorazila petice. Sedm desítek lidí z městské části Lány chce mimo jiné přidání mříží na odtok vody do silnice, zvětšení odtokových rour, zabezpečení svahu, výstavbu poldru na dešťovou vodu a další řešení.

„Situace se opakuje každých pět let, přičemž jen letos byly některé nemovitosti v horní části ulice vyplaveny už poněkolikáté. Věříme, že aktivním přístupem a realizací námi navržených opatření jsme společně schopni předejít podobným škodám,“ vzkázali autoři petice, kterou v září projednají zastupitelé města. Podobné požadavky mají i lidé z dalších částí Litomyšle. Problémy s povodněmi jsou pravidelně také na Smetanově náměstí.

Vedení města se sešlo s občany a řeší, co je možné realizovat. Někde jde o drobnosti, jinde o větší opatření. „Zadali jsme několik projektů. V některých místech se potýkáme s majetkovými problémy. Na Hlavňově máme připravený projekt už několik let, ale lidé nám odmítají prodat pozemky nebo je směnit. Na cizím pozemku nemůžeme nic dělat,“ uvedl starosta Daniel Brýdl s tím, že jednání budou pokračovat.