Starosta STANISLAV HLADÍK přiznává, že je sice lehce nervózní, ale ví, že mají komisi co ukázat.

Od vyhlášení krajského kola soutěže Vesnice roku uplynul měsíc. Jaké byly oslavy?
Bouřlivé a nadšené. Brzy jsme se však vrátili zpět do reálu a pokračujeme v rozjeté práci.

Co pro vás titul znamená nyní, když ho máte na zdi?
Titul Vesnice Pardubického kraje roku 2013 pro nás znamená radost, nadšení a hrdost být občany naší vesnice, ale také pokoru. Na zdi ho máme proto, aby nám neustále připomínal, že naše práce má smysl, neskončila a pokračuje dál, i když již třeba nebudeme soutěžit.

Práce vyhlášením neskončila. Všichni vědí, že obec mimo jiné čeká návštěva komise celostátního kola. Připravovali jste se na její příjezd důkladně? Co všechno jste stihli udělat, vylepšit?
Především bych chtěl zdůraznit, že obec se nevěnuje jenom soutěži o vesnici roku, ale stále žije běžným životem a řeší, vyřizuje a zajišťuje obvyklé záležitosti. Zrekonstruovat park na Rovince, opravit povrch chodníku na Žďáře, opravit dvůr v čp. 14 u Urbánků a další drobné úpravy jsme se rozhodli zrealizovat dávno před tím, než jsme se přihlásili do soutěže. Samozřejmě jsme rádi, že se nám podařilo některé akce zrealizovat ještě před finále. To, co je navíc a co děláme kvůli Vesnici roku, je hlavně příprava prezentace a možná i důslednější úklid v obci a údržba mobiliáře.

Máte před návštěvou komise trému?
Asi bych ten současný stav nenazval trémou, ale mírnou nervozitou, která v sobě snoubí touhu uspět, ale také si uvědomuje sílu soupeřů a jejich přednosti. Budeme bojovat, abychom obec ukázali v co nejlepším světle.

V krajském kole jste sázeli na to, že ukážete práci s mládeží, sport… V čem si věříte nyní?
Naše obec se od krajského kola nezměnila. Věříme, že naše hlavní přednosti jsou v práci s mládeží, napříč jednotlivými spolky, dále spolupráce se zemědělskými subjekty a také celá sounáležitost obce. Kromě toho připravujeme i další překvapení, ta však teď nebudu prozrazovat.

Na představení vesnice budete mít čtyři hodiny. Jaký program jste nachystali?
Je výborné, že čas pro ukázku obce se nám zvýšil na čtyři hodiny. Budeme tak moci komisi ukázat více Dolního Újezdu, aby mohla co nejvíc nasát naši atmosféru, proniknout pod povrch věcí a poznat i ducha místa, kde žijeme. Rádi bychom komisi více vtáhli do jednotlivých ukázek tak, aby nejen něco viděli, ale i něco zažili. Budeme jezdit po Dolním Újezdu, ale také zavítáme do místních částí Jiříkov a Václavky. Trasu i časový harmonogram máme vyvěšen na stránkách obce. I tak nestihneme ukázat vše, ale to při naší velikosti prostě nejde.

Pro komisi místní lidé natočili film. O čem je?
Je o naší sounáležitosti, o tom, že vesnice táhne za jeden provaz, o tom, že umíme být spontánní a na nic si nehrajeme a pokud si hrajeme, tak si to chceme užít. Prostě Dolní Újezd ŽIJE.

Říkal jste, že ve větších vesnicích je trochu problém se sounáležitostí. V poslední době to ale je naopak, lidé se nadchli pro natáčení filmu, přišli na oslavu titulu Vesnice roku…
Ano, jak jsem již zmínil v minulé otázce. Jsme velice rádi, že Dolní Újezd táhne za jeden provaz a lidé se umí nadchnout pro myšlenku, i když nám třeba nepřeje počasí. V tomto duchu to bylo také při natáčení videospotu pro finále, kdy hustě pršelo nebo i na oslavách Vesnice roku, kdy bylo naopak velké horko. Přesto se obou částí oslav Vesnice Pardubického kraje roku 2013 zúčastnilo více jak osm set našich občanů. A to nás těší.

A co soupeři v soutěži Vesnice roku?
Je to velká konkurence. V příloze zářijových obecních novin jsme všechny soupeře představili občanům. Vím, že nemůžeme mít stejný folklor jako třeba na Moravě nebo v jižních Čechách. To je dáno tradicemi a historií. Určitě se však můžeme pochlubit jinými činnostmi, které můžou ostatním obcím scházet. Proto znovu opakuji „budeme bojovat".

Našel jste mezi nimi, kromě své rodné obce, favorita?
Upřímně řečeno nenašel, každá z těch třináct obcí je svým způsobem krásná. Proto celostátní komisi vůbec rozhodování nezávidím.

Máte motto, kterým se nyní řídíte?
Motto Dolní Újezd žije, kterým se chceme prezentovat ve finále soutěže, je logickým vyústěním několikatýdenního snažení a vzedmutí života v obci. Přál bych si, aby i po skončení soutěže toto stručné, ale myslím si, že více jak výstižné konstatování, stále platilo.