Od rozhodného okamžiku, tedy od půlnoci na dnešek, bylo možné poprvé v historii vyplnit české sčítací formuláře na internetu.

Na webových stránkách www.scitani.cz se může přihlásit každý pomocí speciálních kódů z papírových formulářů a vše během několika minut vyplnit a odeslat. Vyplnění na internetu je nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem, jak sčítací formuláře odevzdat. Rozhodně ale není třeba vyplňovat formuláře hned po rozhodném okamžiku. Na jejich odeslání je dostatek času až do 14. dubna,“ vysvětluje postup Ondřej Kubala, tiskový mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011.

Papírové formuláře

Aby lidé mohli vyplnit sčítací formuláře na internetu, potřebují papírové formuláře, které jim přinesl sčítací komisař. Na papírových formulářích jsou vpravo dole u čárového kódu dva unikátní přihlašovací kódy, které kombinují čísla a písmena. Díky těmto kódům se pak každý přihlásí do svého systému. Přes veškeré údajné precizní zvládnutí celé akce je však stále mnoho lidí, kteří zmíněné formuláře zatím vůbec nedostali! Nemají tak tedy možnost mnohdy až intimní otázky zodpovědět.

„Bydlím na Dubině a ve schránce jsme měli lísteček, že nás sčítací komisař navštíví mezi 16. až 18.30 hodin. Bohužel se tak nestalo a komisaři začali naše partaje obcházek až kolem půl jedenácté večer! Některé lidi v domě dokonce budili. Mně potom řekli, že já od nich žádné formuláře nedostanu. Ty prý na mě čekají v místě mého trvalého bydliště. Bylo mi to divné, ale budiž. Zajel jsem si tedy do rodné vísky, kde žijí moji rodiče a čekal na sčítací komisaře. Oni mi však řekli, že formuláře mi mají dát komisaři v místě, kde bydlím…,“ popsal nám své trable s touto monstrózní akci pan Jiří.

Když ho takhle několikrát poslali sem a tam, skončil nakonec na poště. „Určitě jsem nebyl sám. Na dubinské poště je dokonce pro tyto případy zvláštní okénko, u kterého byla pořádná fronta lidí, kteří měli stejný problém jako já. I tady jsem musel slečnu za přepážkou přesvědčovat o tom, že fakt nevím, jak jinak formulář získat. A jelikož to byl jediný normální človek, se kterým jsem se v této souvislosti v poslední době setkal, formuláře mi nakonec dala,“ dodal pan Jiří.

Kdykoliv a kdekoliv

Elektronické formuláře podle mluvčího Kubaly mohou lidé vyplnit kdykoliv a kdekoliv, nemusí se vázat na návštěvu sčítacího komisaře, který by přišel formuláře osobně vyzvednout.

„Český statistický úřad důrazně upozorňuje, že jakékoliv formuláře, které by se objevily na jiných webových stránkách, než jsou stránky www.scitani.cz a nebo formuláře, které by poslal někdo e–mailem, nejsou důvěryhodné a v žádném případě je lidé nemají používat,“ varuje širokou veřejnost před podvodníky Ondřej Kubala.