Zastupitelé plánují investici do domova pro seniory. Vedení města se proto rozhodlo přestavět část Domova na rozcestí, kterou vymění s majitelem, tedy Pardubickým krajem, za objekt chráněného bydlení. Vypadá to ale, že bydlení pro seniory vyjde levněji než kavárna v parku. Někteří odborníci proto upozorňují, že se ve Svitavách staví poměrně draho.

Do úprav domova pro seniory chtěli zastupitelé investovat nejprve zhruba patnáct milionů korun, dnes již hovoří propočty o 19,5 milionech korun. Zdá se, že tedy bydlení pro 39 seniorů vyjde nakonec levněji než rekonstrukce kavárny v parku Jana Palacha.

Změna plánu

První záměr transformace Domova na rozcestí na domov pro seniory uvažoval, že provoz zajistí stávající poskytovatel, tedy příspěvková organizace Pardubického kraje. „Nová koncepce zajištění služby domova pro seniory vychází z provozu vlastní organizací města. Aktualizovaný propočet nákladů stavby činí 19,5 milionu korun včetně daně,“ sdělila Šárka Řehořová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví svitavské radnice. Podle ní realizace záměru předpokládá, že po stavebních úpravách vznikne v objektu jeden jednolůžkový a devatenáct dvoulůžkových pokojů.

„Původní zadání projektové studie bylo rozšířené o zázemí pro personál, společenskou místnost v půdních prostorách a zřízení samostatné vrátnice,“ popsala Šárka Řehořová. Stavební úpravy části objektu Domova na rozcestí na domov pro seniory jsou navržené tak, aby mohla vzniknout samostatná budova. Ta umožní nezávislé užívání a provoz. Součástí projektu je také řešení samostatného přístupu a příjezdu. Zastupitelé tak nechají postavit z rozpočtu města za necelých dvacet milionů bydlení pro bezmála čtyřicet seniorů. To je méně peněz, než vynaložili na přestavbu Informačního centra a kavárny Oskara Schindlera. Zde stavební práce vyšly s daní na 19,97 milionu korun. Celkem ale centrum stálo 24,8 milionu korun, ovšem bez daně. Unie přispěla „jen“ devíti miliony korun.

Radomír Koudelka se na internetovém fóru svitavské radnice nad cenami rekonstrukcí ve městě podivuje. Poukazuje právě na kavárnu v parku. „Jelikož jsem stavební inženýr s mnohaletou praxí v provádění staveb včetně kalkulací, přípravy staveb, dozorování staveb, tak mě tato cena dost překvapila. Původně se mluvilo o třiadvaceti milionech, i to se mi zdálo hodně. Ta konečná cena je dost šílená na Svitavy, kde je o práci tradičně nouze. Ještě o sedm milionů více. Nestaví se ve Svitavách opravdu draze,“ ptá se Radomír Koudelka.

Levnější než projekt

Radnice se ale na fóru brání. „Výběrovým řízením podle zákona o veřejných zakázkách byla vysoutěžená cena za stavební práce nižší, než byl rozpočet projektové dokumentace,“ vysvětlil Milan Oblouk, vedoucí investičního odboru. Původně stavitelé při rekonstrukci nepočítali s pořízením arboreta, úpravou bran, opravou příjezdové komunikace k úřadu, přístavbou skladu pro zahradní nábytek, skládkou komunálního a tříděného odpadu, elektronickým zabezpečovacím systémem nebo se stojany na kola. „K celkové ceně projektu patří rovněž vybavení objektu interiérovým nábytkem, informační audiovizuální technologií a vybavení gastro pro restaurační zařízení,“ připomíná Milan Oblouk. Z čísel ale vyplývá, že za tyto položky Svitavští utratili sumu, za kterou se dá postavit poměrně komfortní rodinný dům.

S rekonstrukcemi a přestavbami mají zkušenosti na dalších místech ve svitavském okrese. V Trpíně opravili bývalou školu, kde vznikla ordinace, bytové jednotky a knihovna, za 9,5 milionu korun. V Javorníku vloni dokončili společenské a vzdělávací centrum za čtrnáct milionů korun i s vybavením. Místo tady našly mimo jiné mateřská škola, klub důchodců a obecní úřad. Poličští zase chtějí opravit hrad Svojanov. Projekt počítá s částkou o pět milionů vyšší, než byly celkové náklady na svitavskou kavárnu, tedy třicet pět milionů korun i s daní. Opraví za ni fasádu hradního paláce, vymění okna a klempířské prvky. Kompletní rekonstrukce se dočká dům zbrojnošů a hradební opevnění. Plánují také odvodnění nádvoří a osvětlení hradu.