Opatrní při rozdělování peněz byli také v Litomyšli. Snížili výdaje a nechali si větší rezervu. Radní se přesto pustí do stavby bazénu. Spustí i obnovu zámeckého návrší a věří, že krizi přečkají bez potíží.

Bazén bude!

Přesto v rozpočtu počítají zastupitelé s několika nákladnými projekty. Ještě v letošním roce odstartuje stavba krytého plaveckého bazénu, revitalizace zámeckého návrší a možná také úpravy na Smetanově náměstí. Lidé v Litomyšli už roky čekají na bazén. Zahájení výstavby je na dohled. Stále probíhá výběrové řízení na dodavatele. „Počítáme, že samotná realizace začne v červnu nebo červenci. Hrubá stavba by měla být hotová do konce letošního roku. Celkové dokončení plánujeme na podzim příštího roku,“ přibližuje starosta Michal Kortyš. Projekt zůstal beze změny. Platí také rozpočet ve výši sto třiceti milionů korun.

V létě se rozjede také projekt zámeckého návrší. V polovině dubna totiž podají radní žádost o dotaci do Evropské unie. „Zatím to vypadá, že náklady pokryje stoprocentně dotace. Současně připravujeme veřejnou besedu s architekty. Do první etapy revitalizace půjdeme bez zámku. Jeho projekt si podá Národní památkový ústav sám. Nabídneme jim náš připravený materiál,“ dodal Michal Kortyš. Radní řešili několik měsíců problémy okolo majetkoprávních vztahů renesanční památky. „Aby byla možná tzv. výpůjčka, museli by památkáři prohlásit objekt za nepotřebný. Nyní se musí dohodnout mezi sebou ministerstvo kultury a ministerstvo financí. My jsme práce na projektu oživení zámku zastavili,“ vysvětluje mluvčí radnice Michaela Severová.

Projekt se zřejmě změní. Zastřešení festivalu Smetanova Litomyšl bude totiž jiné, než architekti navrhují. Původně mělo vyjíždět z podzemí. Kvůli archeologickému průzkumu, ale musí tým odborníků vypracovat novou studii.

Miliony zbyly na hájenku i na opravu nadchodů ve městě

V rozpočtu na letošní rok počítali litomyšlští zastupitelé také s částkou na úpravy Smetanova náměstí. Jestli se lidé dočkají změn ještě v letošním roce, není zatím jasné.

Radní čekají, zda získají dotaci z Bruselu. „Ještě jsme se nerozhodli, jestli dáme do projektu své peníze, nebo budeme shánět finance od státu,“ uvedl starosta Michal Kortyš. Na náměstí by měly vzniknout klidové zóny u sochy Bedřicha Smetany a před hotelem Zlatá hvězda. „Rozhodně chceme také vymístit z centra veřejné toalety. Myslím si, že jejich umístění není pro město důstojné,“ dodal Kortyš.
Mezi položkami v rozpočtu je také milion na přípravu parkovacího domu, dvě stě tisíc korun na sociální zařízení u hřbitova, tři miliony na hájenku na Kozlově nebo dva miliony korun na opravu nadchodů.