V záchranné stanici ve Vendolí tak přijímají první přírůstky. „Mezi prvními mláďaty bylo u nás ve stanici mládě zajíce. Sotva jsme po zimě vypustili netopýry, ježky a jiné zimující tvory, už je tady jaro a s ním péče o mláďata,“ sdělil vedoucí stanice Josef Zelený.

Po příslibu vcelku teplých dní, kdy vše začalo hnízdit a rodit mláďata, se přihnaly lijáky a s citelným ochlazením i sníh. „Jako každoročně nám nastává období starostí o mláďata. Není to jenom záležitost času, který se musí obětovat, ale i peněz. Mláďata potřebují speciální krmiva a směsi,“ dodal Josef Zelený. Tato péče se rozhodně nedá odbýt. „Musíme co nejvíce napodobit přírodu, aby mládě přežilo. Pokud se povede vše, jak má být, ptáky vypustíme. Ale u savců nastává problém. Většinou je jejich fixace na člověka taková, že nejdou vypustit,“ vysvětlila Blanka Šponarová.

V současné době se do stanice Zelené Vendolí během dvou dnů dostalo mládě drozda cvrčaly, mládě puštíka obecného a také zcela vysílený rorýs. Toho ale pracovníci stanice v týdnu po nakrmení úspěšně vypustili do přírody. „S jistotou můžeme očekávat, že nám budou přibývat hlavně mláďata drobných pěvců, krkavcovitých ptáků, poštolek, ale také malé šelmy, zajíčci, srnčata,“ uzavřel Josef Zelený.

Samozřejmě by bylo hezké, kdyby pomoc záchranné stanice potřebovalo co nejméně zvířat, přejí si pracovníci Zeleného Vendolí.