Soutěž „Poštovní spořitelna Starosta roku“ je v plném proudu. Lidé nominovali 220 starostů malých obcí, z nichž do listopadu vybere odborná komise celkového vítěze. Ten pro svou obec získá prémii sto tisíc korun.

Ze svitavského okresu lidé nominovali starosty ze čtyř vesnic. O titul a peněžní prémii usiluje František Bartoš z Poříčí, který se pustil do rekonstrukce kulturního domu. Ve Vítějevsi si váží starosty Petra Havlíčka, který neustále vymýšlí pro obec nové projekty. Určitě se neztratí ani Miroslav Myška z Pusté Kamenice nebo Zdeněk Bouška z Javorníku u Svitav.

Práci starostů nejlépe posoudí sami občané, proto právě oni mohli zasílat nominace na ocenění. Podmínkou bylo připojit k přihlášce podpisy alespoň dvaceti lidí trvale nebo přechodně žijících v obci. „Nyní jsou přihlášky u sedmičlenné komise, která je složena ze zástupců veřejné sféry, neziskového sektoru, médií, Nadace VIA a Poštovní spořitelny. Po vyhodnocení přihlášek navštíví komise pět nejlépe ohodnocených kandidátů, aby se na místě seznámili s jejich prací a s životem obce,“ uvedl Jiří Bárta, ředitel Nadace VIA. Celkový vítěz obdrží titul „Poštovní spořitelna Starosta roku 2009“, finanční prémii ve výši sto tisíc korun pro svou obec. Získá také rychtářské právo – žezlo, které kdysi sloužilo jako odznak rychtářské moci.