Obchvat města zůstává stále nevyřešeným problémem. Stovky kamionů projíždějí denně v blízkosti samotného centra Litomyšle. Hustý provoz však ztěžuje pohyb po městě nejen řidičům, ale samozřejmě také chodcům. A přejít pětatřicítku chce někdy skutečně odvahu, i když vyrazí člověk správně po přechodu.
„Auta jsou v neustálém pohybu, i když je na silnici přechod, spousta řidičů nezastaví. Myslím, že by řešením byly semafory na znamení. Ostrůvek totiž moc neřeší,“ stěžuje si Jiří Kocourek. Město však do úprav přechodů na silnici I/35 investovalo nemalé peníze. Na opatření dokonce radnice před časem získala dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. „V první etapě jsme přechody nasvítili a celkově zvýraznili. Vloni jsme vybudovali středové ochranné ostrůvky a přechody byly upraveny podle všech technických podmínek. Myslím, že tím došlo k několikanásobnému zvýšení bezpečnosti chodců,“ sdělil starosta Michal Kortyš.

U kruháku bezpečno

Při realizaci kruhového objezdu u hotelu Dalibor přibyly i přechody. Ty jsou podle občanů bezpečné. „I ohleduplnost řidičů k chodcům se obecně zlepšila oproti minulosti. Kruhový objezd přispěl i ke snížení rychlosti vozidel,“ dodal starosta. Město navíc investovalo do úpravy chodníku na levé straně od kruhového objezdu ve směru na Vysoké Mýto. Dojde také na chodník do Husovy čtvrti.

Provoz v Litomyšli se zklidní, až bude realizována rychlostní komunikace R35. I proto radní trvají na trase, která povede dále od města.