Nejvíce hlasů ve volbách získalo sdružení Srdcem Třebováci, vedené Danielou Maixnerovou, které bylo doposud v opozici. Sociální demokraté spadli na polovinu a ztratili tři mandáty. Volební debakl v dosud silně levicové Moravské Třebové utrpěli i komunisté, kteří uhájili dva mandáty.

Klíče k radnici drží v rukou vítěz voleb. Nová koalice se pozvolna rýsuje na půdorysu dosavadní opozice. „Za nás bychom rádi postavili silnou čtrnáctku. Jedenáctičlenná koalice s většinou pouze jednoho hlasu je pro nás příliš křehká,“ uvedla Maixnerová.

Vypadá to, že pomyslným jazýčkem na vahách budou Piráti, kteří získali jeden mandát. „Nastala patová situace, je to velmi obtížné, protože na obou stranách je pro nás nějaký problém. Uvidíme, jaké jsou nabídky, jestli je někdo ochotný přistoupit na náš program,“ říká nový zastupitel za Piráty Martin Sedlák.

Povolebním vyjednáváním může zamíchat i hnutí ANO, které obhájilo tři mandáty. Bez pirátského hlasu se však ani staronová koalice ČSSD, KSČM a SNK, posílena o zastupitele za ANO, neobejde.