To znamená samozřejmě nemalé peníze. Obecní úřady ve svitavském okrese se ale snaží každoročně investovat peníze ze svých rozpočtů do oprav místních komunikací.

V Rychnově na Moravě mají v letošním roce vyhrazeno v rozpočtu sedm set sedmdesát tisíc korun. Podle starosty obce Milana Hány v současné době zpracovávají projekt na opravu komunikace na návsi. Chtějí vybudovat také chodníky. Veškeré rekonstrukce silnic hradí Rychnov na Moravě z vlastního rozpočtu, dotace nezískává.

Dobrovolníci

V Koclířově s investicemi do silnic počkali. „Cesty máme rozbité až neúnosně, ale protože se snažíme už tři roky o získání dotace na kanalizaci, nepovažovali jsme za rozumné do nich investovat," říká starosta Jaromír Lenoch. Nakonec se čekání vyplatilo, dotaci na kanalizaci Koclířovští získali, začnou s jejím budováním, a tak do konce roku 2015 budou všechny silnice v obci narušené. V následujících letech pak mají v plánu cesty obnovovat na etapy a určitě s pomocí dotací. Letos proto žádné velké opravy neplánují. „S nejhoršími úseky nám pomáhají místní dobrovolníci s technikou, kteří ve svém volném čase vyplňují největší díry recyklátem," dodává Jaromír Lenoch.

Nejdřív vodovod

Také v Jedlové s velkými opravami silnic čekají. Chystají se totiž na výstavbu nového vodovodního řadu. „Letos budou probíhat pouze opravy výmolů po zimě. Budeme se pohybovat kolem částky přibližně sto padesát tisíc korun," upřesňuje starosta Jedlové Radomil Horníček.

Čekají

V Lubné mají v plánu opravit místní komunikace, respektive části komunikací. Podle starosty Josefa Chadimy požádali o dotaci Pardubický kraj. „Krajské zastupitelstvo bude o dotacích rozhodovat až koncem června, proto ještě nevíme, co všechno budeme realizovat," říká Josef Chadima. Na opravy cest se chystá také Kunčina. Vše uhradí z vlastních peněz.

V Dolním Újezdu už cesty obnovili vloni po první etapě kanalizace. Místní lidé si pochvalují opravené komunikace pro pěší a cyklisty. Podél silnice směrem na Poličku se navíc dočkali chodníku, který zvýší bezpečnost. Stavba kanalizace ale bude pokračovat. „Získali jsme dotaci na druhou etapu, která musí být v roce 2015 hotová," podotkl starosta Stanislav Hladík. Pak čekají obec další opravy cest.

(dol, jik)