Odlet na dovolenou ze Starého Města? To je zatím pouze hudba budoucnosti, ale letiště v obci u Moravské Třebové i tak čeká modernizace. Velká letadla tu sice nebudou moci přistávat, ale zato se zde v budoucnu uskuteční nejvyšší světové soutěže.

Tradice letectví má ve Starém Městě dlouholetou tradici. Už v roce 1937 tady začala vznikat základna pro obranu republiky. Během války ale byla obsazena německou Luftwafe, která na letišti postavila závod na servisování letecké techniky. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let ve Starém Městě vznikla základna pro reprezentaci, zázemí pro plachtaře i parašutisty.

V současné době se ke Starému Městu váže především tradice sportovního letectví. Konají se tady republikové i mezinárodní soutěže. Areál čeká v nejbližší době modernizace. „Jedná se o nejrozsáhlejší areál svého druhu v České republice. Nachází se tu letecké akrobatické centrum. Pořádáme soutěže v leteckých sportech nebo tréninkové kempy. Díky podpoře Evropské unie vybudujeme zpevněnou přistávací dráhu, a tak budeme schopni pořádat soutěže typu mistrovství světa nebo Evropy. Navíc zajistíme celoroční provoz letiště, který nyní díky travnaté ploše není možný,“ sdělil Pavel Řeřicha z Aeroklubu Moravská Třebová. Vedení klubu si navíc od projektu slibuje zvýšení turismu v oblasti a zájmu o aeroturistiku. „Vytvoříme nové pracovní příležitosti a zvýšíme zaměstnanost,“ dodal Řeřicha.

Asfaltová vzletová a přistávací plocha bude široká dvacet tři metrů a dlouhá zhruba 714 metrů. Celkové náklady na realizaci projektu dosáhnou k padesáti jedna milionům korun.