Od poloviny listopadu záměrně prořezává zdejší revírník Jiří Bureš koruny dobře rostlých jehličnanů. Brání se tak proti předvánočním zlodějům.


„Po zásahu strom nemá tak pravidelnou řadu větví. Pachatele nevzhledná dřevina odradí více než chemický postřik. Ten sice v teple zapáchá, ale stává se, že když to lidé zjistí, jdou si do lesa uříznout další,“ vysvětluje opatření sedmapadesátiletý rodák ze Svitav Jiří Bureš.


Nejvíce ho trápí bezohlednost lidí. Ti místo pilky nosí do lesa sekeru a napáchají větší škodu. Neporazí malý jehličnan, ale odseknou raději polovinu většího. „Dřevinu poničí a už nikdy nenaroste do původního tvaru,“ poukazuje na zákeřné způsoby pachatelů.


Nájezdy zaznamenává už měsíc před Štědrým dnem. „Zloději chodí většinou ve dvou. Pokud mě některý z nich spatří, upozorní ostatní a utečou,“ popisuje organizovanost skupinek radiměřský revírník. Do lesa jezdí vandalové autem. Porušují však zákaz vjezdu všech motorových vozidel. Jiří Bureš si zapíše poznávací značku a pokutový lístek umístí za stěrač. Řidiči hrozí postih až ve výši pět tisíc korun. Pokud částku neuhradí, revírník předá případ Policii ČR. Krádeže stromků se proto nevyplatí.