Nápad se sbírkou vyřazených lékárniček podpořili lidé ve Svitavách. „Město Svitavy se připojilo k aktivitě příslušníků sedmé jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar, kteří působí v Afghánistánu. Ti vyhlásili sbírku starých autolékárniček,“ uvedla Zuzana Pustinová, mluvčí svitavské radnice. Lidé přispívali svými lékárničkami celkem na pěti místech. Tento týden sbírka skončila. „Na vybraných místech bylo možné lékárničku odevzdat do 24. ledna. Vybralo se jich na sto třicet kusů,“ sdělila Pustinová.

Odvoz si vzal na starosti vojenský kaplan Petr Šabaka z Moravské Třebové. Všechny nashromážděné lékárničky převezl do kontaktního místa. „Odvezl jsem zhruba sto padesát lékárniček. Do sbírky jsem přidal také lékárničky z okruhu vojenské střední školy v Moravské Třebové,“ vysvětlil Petr Šabaka.

Lékárničky pomohou

Z vojenského útvaru v Lipníku nad Bečvou poputují lékárničky do Afghánistánu. „Prostřednictvím čtyřicátého třetího výsadkového praporu z Chrudimi budou převezeny do Lógaru,“ upřesnil vojenský kaplan. V Afghánistánu zdravotnický materiál poslouží k ošetřování zraněných a nemocných. „Materiál je určený pro příslušníky afghánské policie a armády, se kterými čeští vojáci úzce spolupracují,“ potvrdila Zuzana Pustinová.

Humanitární organizace Adra sbírá lékárničky pro oblast Itibo v africké Keni. „Itibo je chudá oblast asi sto kilometrů od světoznámé přírodní rezervace Masai Mara. Na denním pořádku je léčba popálenin, malarických onemocnění, ale i těžkých zranění,“ popisuje situaci koordinátor centra v Itibu Aleš Bárta z humanitární organizace Adra. Sbírka autolékárniček pro africkou Keňu ještě neskončila. Potrvá až do konce března. Lékárničku mohou lidé odevzdat v Centru Bohuslava Martinů v Poličce, v lékárně ve svitavském Kauflandu, v moravskotřebovské charitě nebo také v základní škole v Dolním Újezdu.