„Jestliže vás trápí průjem, nevolnost nebo zvracení v zimním období, potom je nejčastější příčinou norovirus," upozorňuje Jana Janečková, lékařka z oddělení infekční diagnostiky Litomyšlské nemocnice.

Zatímco salmonelózy a kampylobakteriózy převládají v letním období, v zimě a mrazech se daří právě norovirům. „Noroviry jsou extrémně infekční. K vyvolání infekce postačuje pouhých deset virových částic. Přenos probíhá fekálně orální cestou, ale také aerosolem, tedy kapénkovou infekcí," popisuje lékařka.

Mezi charakteristické příznaky nemoci patří průjem, zvracení, doprovázené únavou, bolestí hlavy a slabostí. Inkubační doba trvá 24 až 48 hodin, příznaky onemocnění jeden až tři dny. „Norovirové infekce mohou být i mírné, ale nebezpečím jsou komplikace vzniklé z enormní ztráty tekutin a poškození ledvin. Nejvíce jsou ohroženi pacienti s oslabenou imunitou včetně starších osob a dětí," varuje Jana Janečková.

Oddělení infekční diagnostiky v Litomyšli zavedlo diagnostiku norovirů a nyní potvrzuje, že rozšíření norovirů ve světě se týká i České republiky, jen je zapotřebí pracovat v laboratoři s moderními metodikami, které následně vedou k úspěšné léčbě.