Není to ale jen přenos ze sálu. Lékaři od stolů diskutují s kolegou, který operuje. Již popáté se ve Svitavské nemocnici uskutečnil demonstrační kurz. Tentokrát se do Svitav sjely kapacity z oboru ORL z celé republiky, nechybí lékaři z Pardubic, Hradce Králové a Brna. Během dvou dnů odoperovali šest osob, z toho jedno dítě.

Operace

Zánětem středního ucha trpí většina populace. „Problém vzniká už v dětském věku. Některé děti mají dokonce problém s ušima již od narození. Každé dítě alespoň jednou zánět středního ucha prodělá. Devadesát pět procent malých pacientů se postupem času zlepší, ale u malého procenta potíže přetrvají a dojde až do stadia chronického středoušního zánětu,“ vysvětlil Libor Sychra, primář svitavského oddělení ORL. A právě v tom okamžiku je už nezbytná operace. „Někdy se snažíme operací předejít tomu, aby problém došel až tak daleko,“ řekl Sychra.

Původ z dětství

Onemocnění ucha je však podle primáře jen sekundární problém. Má více příčin, zpravidla se jedná o potíže s infekcí v horních cestách dýchacích, rýmou, zánětem dutin a nosohltanu. U dětí bývá zánět středního ucha důsledkem zvětšené nosní mandle nebo jde o alergiky,“ uvedl primář. Někdy přichází k lékaři dospělí pacienti. I u nich má však onemocnění základ v dětství. „Cílenými dotazy zjistíme, že už v dětství měl pacient problémy. Pak se vše uklidnilo a roky byl bez obtíží a vše propuklo až v dospělosti,“ dodal Libor Sychra. Lékaři se snaží, aby operativní zákrok bylo konečné řešení a pacient už potíže se středním uchem neměl. Ne vždy se jim to ale podaří. Může se tak stát, že člověk podstoupí dvě nebo tři operace. „Někdy už při první operaci plánujeme druhou. Za rok pak zjišťujeme, jestli se podařilo zánět potlačit,“ řekl primář Sychra. Zánět středního ucha je v některých případech velmi nebezpečný, protože může prohnisat až do mozku.

Operace v přímém přenosu se ve Svitavské nemocnici uskutečnily již popáté. U lékařů se velmi osvědčily. „Lékaři mají možnost operaci nejen vidět, ale také přímo s operatérem komunikovat a klást otázky, jak by to dělal on a podobně,“ dodal Libor Sychra.