Navrhují, že úřady práce nesmějí vzít zpět do evidence člověka, který v posledních šesti měsících opustil dobrovolně vhodné zaměstnání. „Pokud by tato věta platila, získali bychom účinný nástroj a nebyli bychom bezbranní jako dnes,“ je přesvědčený ředitel Úřadu práce ve Svitavách Jan Tesař.

Když lidem zprostředkují práci, často z vlastní vůle po dvou dnech odcházejí a vracejí se zpět na úřad práce. „Jsme naprosto bezmocní, nemůžeme je odmítnout, protože by nás nařkli z diskriminace,“ poukazuje na mezery v legislativě Jan Tesař. „Nyní neexistuje žádný nástroj, jak bychom je přinutili k práci.“

K poslednímu lednu svitavský úřad práce evidoval 4682 uchazečů o práci, při čemž firmy nabízejí o čtvrtinu méně volných míst. Hlad je podle ředitele po technických profesích. Stav se za poslední tři roky lepšil.

Projevil se vliv kvalitního poradenství. Rodiče dříve viděli ve svém dítěti manažera, nikoliv třeba perspektivního nástrojaře nebo zámečníka. Odrazovali je od řemesla, což se pomalu mění. V litomyšlské technické škole vsadili na spolupráci s velkými podniky v kraji.

„Studenti absolvují praxi v bývalé Karose. Pro jejich techniky vyrobili model motoru,“ popsal spolupráci ředitel střední školy v Litomyšli Milan Janecký. Absolventi tak najdou snáze uplatnění v technických oborech. S vysokomýtskou firmou mohou spojovat budoucí existenční jistotu.

Ze srovnání letošního ledna roku s loňským prvním měsícem vyplývá, že nezaměstnanost v okrese Svitavy poklesla o 2,14 procenta. Výrazné zlepšení přičítá ředitel Jan Tesař kombinaci několika vlivů. Jedním z nich je přísnější sociální politika.

Pro ty, kteří byli zvyklí žít ze sociálních dávek, začíná být životní úroveň neúnosná a raději si najdou práci. „Drtivá většina těchto případů nemá s námi nic společného. Pobírají dávky hmotné nouze od městského úřadu. Podmínkou pro udělení je ale vždy evidence u úřadu práce,“ uvedl ředitel.

Příznivé zimní počasí nahrává stavebním firmám. Evidenci tak nezaplňují sezonní pracovníci.

(mag)