V létě o něco lépe než v zimě. Výslovnou přednost při zimní údržbě totiž nedostávají. Jejich úklid se řídí plánem zimní údržby.

„Jakmile napadne sníh, mnoho vozíčkářů raději nevyjíždí. Pohyb s vozíkem je velmi obtížný,“ přiblížil místopředseda národní rady osob se zdravotním postižením Otmar Cvrkal ze Svitav. Velký problém hendikepovaným občanům činí zmrzlé sněhové bariéry. Ty jim ztěžují i pohyb od osobních automobilů po parkovištích nebo vyjetí na chodník. „Může se stát, že snížené zakončení chodníků, které nevedou přímo k přechodům pro chodce, zahrnou sněhem projíždějící vozidla. Ten pak zmrzne. Je to věčný problém,“ přiznává vedoucí odboru dopravy svitavské radnice Miroslav Doseděl. Jedním dechem však dodává, že většina bezbariérových zakončení chodníků je na hlavních trasách, které technické služby pravidelně udržují. To potvrzuje také ředitel technických služeb Petr Horký.

Lidé se zdravotním postižením obzvlášť v tomto počasí ve zvýšené míře využívají dopravy zajišťované střediskem sociálních služeb. „Automobil si objednávají i senioři, kteří by si nebýt sněhu jinak došli, kam potřebují. Je to pochopitelné. Bojí se, aby neuklouzli nebo neprochladli,“ sdělila vedoucí svitavské Salvie Ludmila Benešová. Podle ní senioři využívají dopravy především na cesty k lékaři, na úřady nebo za nákupy a službami. Zájem vzrostl rovněž v odpoledních hodinách nebo o víkendech. Ludmila Benešová však upozorňuje, že dopravu by si zájemci měli včas objednat. Doporučuje nejméně den předem.