Umění svých členů představuje v nemocničních prostorech už podruhé občanské sdružení KLUS. Jedná se o Klub lidí usilujících o střízlivost. „Jeho hlavním úkolem je sdružovat lidi, kteří jsou závislí na alkoholu a pomáhat jim v návratu do života a v abstinenci,“ vysvětlila Markéta Nemšovská, která při přípravě výstavy spolupracovala.

Návštěvníci nemocnice uvidí ruční práce, fotografie, básně. „A hlavně chuť a snahu být lepší,“ dodala Nemšovská. Slavnostnímu zahájení výstavy ve čtvrtek 14. dubna přihlíželi mimo jiné starosta David Šimek a ředitel nemocnice Pavel Havíř.

Svitavský KLUS má dlouholetou tradici a vznikl v sedmdesátých letech. Doba sametové revoluce zastínila tyto aktivity jako nezajímavé a nehodící se do nově vznikající společnosti, a proto KLUS ve Svitavách zanikl.

Ordinují humor

V roce 2001 se podařilo činnost klubu obnovit a fungoval potom při oddělení psychiatrie a psychoterapie s psychosomatikou ve Svitavské nemocnici. Od roku 2006 je KLUS registrován jako občanské sdružení.

V průběhu slavnostního zahájení výstavy KLUSu s kulturním programem se kolem účastníků výstavy několikrát „prohnali“ zdravotní klauni, kteří ve Svitavské nemocnici navštěvují dětské oddělení a oddělení léčebny dlouhodobě nemocných. „Klauni snižují obavu dětských pacientů i seniorů z nemocničního prostředí, rozhánějí mráčky úzkosti a zlepšují náladu,“ řekla Markéta Nemšovská.

Klauniády přinášejí pacientům a všem, kteří je potkají, pozitivní emoce a uvolňují atmosféru. „V nemocnici nemusíme léčit pouze tabletkou a injekcí, můžeme ordinovat i humor, úsměv nebo příjemný zážitek z výstavy,“ uzavřela Markéta Nemšovská.

Výstava v nemocnici rozhodně stojí za vidění. Proto až půjdete kolem, stavte se.

(zhc)