Nechyběla tradiční přehlídka veteránů, historický fotoateliér, dobový průvod kolonádou a hudební vystoupení po celém městě. Lázně ducha se slaví v Litomyšli poslední dubnový víkend už třináct let. Letos na ně dorazil i Bedřich Smetana, od jehož narození uplynulo 200 let. "V lázeňském průvodu zaznělo heslo

„Ať celá vlast s Litomyšlí v čele, výročí slaví velkého skladatele!“ Ono i samotné téma „Smetanův kult je tady furt!“ dává tušit, kterým směrem se ubíráme," uvedla vedoucí odboru kultury litomyšlské radnice Michaela Severová. U sochy Bedřicha Smetany na náměstí navíc vznikla o letošních Lázních ducha nová scéna, kde se vystřídala celá plejáda hudebníků a sborů.

Vítání veteránské sezóny Litomyšl 2024
FOTO, VIDEO: V Litomyšli přivítali sezónu veteránů

Během Lázní ducha byla také zahájena výstava k Roku české hudby Slavní čeští skladatelé. Start je na Radničním dvorečku a jednotlivé panely budou k vidění i ve výlohách vybraných obchodů na Smetanově náměstí až do konce Národního festivalu Smetanova Litomyšl.

Na zahájení lázeňské sezony nechyběly ani oblíbené lázeňské prameny, soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár, lázeňská design zóna Mint Market, lázeňské lavičky, Smetanova dětská i zámecká scéna, výstava historických vozidel. Na veškeré dění dohlíželo prvorepublikové četnictvo.

Mohlo by vás zajímat: Ve Vendolí vzniká nový domov pro seniory domácího typu

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková