Langerovu vilu v historizujícím stylu navrhl již v letech 1888–1891 brněnský architekt a k. k. profesor Germano Wanderley, dokončena byla o rok později. Majitelem rezidence byl zakladatel dřevozávodu ve městě Julius Langer, jehož rodina patřila k nejváženějším svitavským rodinám. Na počátku 30. let 20. století ovšem rodinný podnik došel k úpadku. Od roku 1928 musely být rozprodávány jednotlivé provozy a vilu samotnou získala svitavská spořitelna. Od ní ji v roce 1942 Svitavy zakoupily a parkovou zahradu zpřístupnily veřejnosti. Ke svému jubileu si sice Langerova vila nadělila dárek v podobě titulu Památka roku Pardubického kraje 2021.

O stavbě zoologické zahrady v Janově rozhodnou lidé v referendu.
Dusno v Janově. Lidé rozhodnou o zoo, chovatel nabízí pozemky za miliony

Páteční večer bude patřit hře světel. Na fasádě vily se spojí historie se současností. Návštěvníci se mohou od 20 hodin těšit na videoprojekci, lasery nebo unikátní hru s osvětlením vily, kterým od loňska disponuje. To vše za doprovodu hudby včetně živého vystoupení písničkářky Amelie Siba či skupiny Dukla.

"Sledovat celé představení navíc bude možné netradičně z prostor kruhového objezdu, který bude na dobu konání akce pro průjezd vozidel uzavřen, uvedla mluvčí města Kateřina Kotasová. V sobotu odpoledne si návštěvníci užijí Příběh „prokleté“ vily v podání divadelního uskupení Devět dívek na schodech pod vedením Miloslava Štrycha, jenž seznámí netradiční formou s historickými událostmi vily. Po něm si zájemci projdou vilu s doprovodným komentářem průvodců, a to starosty Davida Šimka a místostarosty Pavla Čížka.

Zemědělci na Svitavsku se připojili k protestu zemědělců. Od 10 do 12 hodin kroužili s traktory a nákladními auty po I/35 v Litomyšli.
Živíme tuto zemi! Zemědělci vyjeli na I/35 s traktory. Vadí jim dotační politika

Nedělní program patří historickým a architektonickým faktům. Ve 14 hodin začne přednáška uznávaného historika umění Pavla Zatloukala o architektuře přelomu 19. a 20. století, ve kterém byla právě Langerova vila postavena. Pokračovat bude od 15 hodin v přednášce zaměřené na historii vily a událostí s ní spojených svitavská historička Monika Němcová. Zájemci si poté budou moci projít známá i neznámá zákoutí vily, která nejsou běžně přístupná, a to v doprovodu starosty Davida Šimka a místostarostů Pavla Čížka nebo Ditty Kukaňové.