„Bez ohledu na jednání vlády a další opatření i nadále po kraji putuje mobilní očkovací tým, který v pátek navštíví Rohovládovou Bělou, v sobotu Červenou Vodu a Koclířov a v neděli Chornice a Prosetín. Příští týden zastaví v Pardubicích u Univerzity a v pátek v Chrudimi," sdělila náměstkyně pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Další očkování mobilního týmu se podle aktuální situace uskuteční zřejmě mezi vánočními svátky a po novém roce. Od 22. prosince začne očkování dětí ve věku 5 až 12 let.

„Zatím nemáme podrobnější metodiku, ale už chystáme jednání s praktickými lékaři pro děti a dorost, kdy je požádáme o účast na očkování, které je v jejich ordinacích pro děti běžné," dodala Matoušková.

Děti, ze tříd ZŠ Vodňanská v Prachaticích, které covid-19 poslal do karantény, přišly v sobotu 20. listopadu na PCR test do školy.
Stát bude školám přispívat na PCR testy. Nouzový stav zatím vláda nevyhlásí

Napjatá situace je také na odběrových místech. Zejména rodiče školáků, kteří skončí v karanténě, obtížně hledají termín na PCR test, aby se děti mohly vrátit do školy. To se má změnit. V tuto chvíli mají laboratoře v Pardubickém kraji denní kapacitu 3 500 zpracovaných vzorků.

"Z toho laboratoře krajských nemocnic zvládají 2 000 vzorků. Ještě v únoru byly kapacity na úrovni 1 500 zpracovaných vzorků a v říjnu 2 000 vzorků. Došlo k výraznému nárůstu. Nemocnice navíc v nejbližších dnech navýší kapacitu o dalších 500 vzorků denně, a to mimo jiné pořízením nových přístrojů, prodloužením provozní doby a zavedením dvousměnného provozu,“ informoval hejtman Martin Netolický.