Tu pro město vymyslel květinář LADISLAV WEINLICH.  Za dva týdny show vyveze na Slovensko do partnerského města  Banská Štiavnica.

Již pošesté se v Moravské Třebové uskuteční Květinová show na festivalu Dny slovenské kultury. Na co se mohou lidé těšit letos?

Tentokrát jsme se zaměřili hlavně na barvy. To publikum, které na show chodí, je poměrně stabilní. Myslím, že rozumí květinám, náročnějším vazbám. Takže se jim budeme snažit vysvětlit, jak existuje nějaká květomluva, tak v podstatě i ty barvy mají svoje významy. Proto je chceme ztvárnit a předat lidem, aby začali květinám rozumět i po této stránce.

Jak konkrétně? Budete dělat barevně laděné vazby…

Ano, máme tři účinkující, každý má za úkol vytvořit deset prací a sedm z nich bude  ze základních barev, bílé, zelené, růžové, fialové, červené, oranžové a žluté. A poslední tři práce budou kontrasty a kombinace barev.  Někteří lidé dnes mají představu, že bílé květiny jsou jenom na svatbu, ale to není tak úplně pravda. Jako není pravda, že jásavá barva je jen oranžová, ale záleží na tom, v jakých odstínech se barvy použijí a v jakých kombinacích.

Uvidí lidé i letos vazby květin pro různé příležitosti, jako je třeba svatba nebo narozeniny?

Účinkující  mají určené vazby, aby se tematicky barvy hodily k příležitostem. Třeba žlutá barva dobře pasuje k letní oslavě. To znamená, že  mají za úkol ztvárnit nejen barvu, ale také tím navodit atmosféru.

Jaké květiny chystáte na sobotní show? Budou to jen klasické květiny nebo i exotika?

Je jich celá řada, směsice. Růžová je momentálně poměrně hodně trendová jarní barva. Ta se promítne v jarních dekoracích, žlutá v letních  a červená ve vánočních. Budou tam základní květiny, ale i takové, které se úplně běžně v sortimentu květinářství nepoužívají a nejsou úplně standardní. Určitě budou floristé vázat z orchidejí, kal, gerber, pivoněk, ranunkulusů  – pryskyřníků.   

Teď je teprve duben, není těžké některé květiny sehnat?

Květiny jsou dneska v podstatě celoročně k mání, ale když potřebuji konkrétní odrůdu a druh, v určitě barvě, tak to je problém a musí se třeba nahradit, ale vždy se dá něco vybrat.

Sháníte květiny jen v Čechách  nebo máte i rostliny z dovozu ze zahraničí?

Všechny jsou vlastně dovezené z Holandska, protože v Čechách je sortiment velmi malý. Dneska se dá říci, že kompletní trh s řezanými květinami pochází z Holandska. U nás to jsou přes léto některé odrůdy zahradních růží. Tady jsou pěstitelé spíše dobří na balkónové květiny a zahradní rostliny.  Řezaná květina – barvou, druhem-  v tomto směru nemůžeme Holandsku  konkurovat.

Na Květinové show vždy vazby předvádějí špičkoví floristé. Kdo bude před diváky vázat květiny letos?

Pozvali jsme Lucii Kulmanovou z Prahy, která několikrát  uspěla na mistrovství republiky ve floristice a podílí se na výzdobě významných plesů nebo událostí politického charakteru. Jako hlavní host přijede Robert Bartolen z Bratislavy. Je to přední florista jak na Slovensku, tak také v Čechách. Několikrát zvítězil ve slovenském mistrovství floristiky. Zabývá se nejen květinovým designem, ale také oděvním a choreografií. Vytváří různé modely. Posledním floristou je Petr Matuška z Brna, významný odborník na zpracování barev ve floristice. A nebude chybět tradiční účinkující Marie Bittnerová z Brna, která na závěr vytvoří modely z květin.

Budete na show vázat i vy?

Já nebudu, spíše se budu věnovat moderování. Vázat  budu za čtrnáct dní v Banské Štiavnici, kde se uskuteční stejná akce jako v Moravské Třebové. Vloni jsme tam tuto show dělali poprvé a měla ohlas. I letos je  o ni  obrovský zájem.

Letošní show ozvláštní poněkud extravagantní modely z květin. Řekněte, co to bude za překvapení?

Šest atypických květinových modelů  vytvoří floristka Marie Bittnerová a jedná se o extravagantní ztvárnění například baroka. Dělá různé ozdoby vlasů a šatů. Těžko to vyjadřovat dopředu, to je prostě nutné vidět. Jde o velmi pracné věci, něco si přiveze už nachystané, ale samotná příprava na večer zabere ještě asi pět hodin. Určitě lidé uvidí velmi zajímavé věci, které nejsou běžné.

Vzpomínám si, že na každém ročníku show v minulosti jste představoval určitý druh květin. Naposledy to byla „rehabilitace“ karafiátu, předtím jste lidem ukázal mnoho druhů gerber… Která květina to bude letos?

Vracíme se k růžím, které byly na prvním nebo druhém ročníku. Letos ukážeme pětatřicet odrůd růží dovezených z farem v Kolumbii. Takže jsou to nejnovější odrůdy kolumbijských růží. Dá se říci, že produkce růží je už dneska po celém světě,  v Keni a hodně zastoupená je právě v Kolumbii. Růže vypadají jinak než ty evropské.

V čem se liší?

Mají jiný tvar květů i barevně se odlišují. Mají sice i základní barvy, ale mnoho odrůd je různě mixovaných, žíhaných… To stojí za to vidět.

Pomáhá květinová show lidem v Moravské Třebové, že mají za ty roky už jiný vztah ke květinám?

Ano, ten efekt je viditelný. Show pomáhá propagovat květinu jako prostředek lepších mezilidských vztahů. Květiny k té kultuře národa patří.

Vy sám nejste vyučeným zahradníkem, ale floristika je vaším koníčkem. Jak jste se k ní dostal?

Jak to v životě bývá, byla to velká náhoda. V podstatě mě k tomu přivedla  profese mého příbuzenstva, s manželkou nás  to oslovilo a pokusili jsme se do toho oboru dostat. Jako spousta lidí není vyučená kuchaři a špičkově vaří, tak si myslím, že každý člověk, když chce, tak dokáže být velmi úspěšný.

Co vás na květinách fascinuje?

Různorodost, jsem v podstatě velmi hravý člověk, takže mě baví, že se můžu u květin vyřádit.

Jaká je vaše oblíbená květina?

Ta se mění podle období. Teď momentálně jsou to jarní květiny, tulipány. Nepotřebuji žádné luxusní květy, velmi se mi líbí pivoňky, růže…

Jak dlouho vám trvá, než uvážete třeba kytici na soutěži?

Soutěžní kytice je vyloženě specifické téma a někdy déle trvá kytici vůbec vymyslet, než ji potom ve finále dát dohromady. Na soutěžích je ale na jednu kytici hodina a půl. I špičkový odborník by měl v tomto čase kytici uvázat.

Je časově náročné vymyslet, jak květiny  uvážete?

Někdy se podaří najít v přírodě materiál, který mne natolik inspiruje, že potom tu kytici mám vymyšlenou během půl hodiny, ale předtím si třeba dva měsíce lámu  hlavu, jak ji udělat, jak bude dobrá… Dá se říci, že kytici, se kterou je člověk spokojený, se podaří udělat tak  jednu za poměrně dlouhý  čas.

Je váš byt plný květin?

Dá se říci, že náš byt je náš obchod. Snažíme se mít doma aranžmá, které se hodí k danému období. Máme v chodbě na stole vazby, každý týden musí na tom stole být nějaká kytice.

Nosíte své manželce květiny?

(smích)  Nosím. Je to podle sezony, květiny jsou sice k mání celý rok, ale tulipány jsou nejlepší na jaře, na podzim chryzantéma… A kytice pro manželku jsou téměř soutěžní.      

LADISLAV WEINLICH, sympatický muž, který dokáže z květin vytvořit  kouzelné vazby.