Na prevenci se zaměřují také policisté ve svitavském okrese. Relativně anonymní prostředí internetu je doslova rájem pro různé podvodníky. Posledním „hitem“ je kyberšikana. Ta pomalu ale jistě nahrazuje klasickou šikanu, která se děje především ve školních lavicích.

Zatímco ve školní třídě je okolo třiceti žáků, v kyberprostoru může být desetinásobně více diváků. „A to nahrává útočníkovi, který potřebuje publikum,“ řekla policejní inspektorka Hana Kaizarová.

Děti přiznávají, že se již s kyberšikanou někdy setkaly. „Jeden kluk mi pořád psal na Facebook otravné zprávy a návrhy. Chvíli to bylo vtipné, ale pak mi to začalo vadit. Vymazala jsem ho z přátel, aby se mi nedostal na profil, a od té doby mám klid,“ řekla dvanáctiletá Alena. Podobné zkušenosti má podle odborníků zřejmě mnoho dětí. Některé ale problémy přiznají až ve chvíli, kdy jde do „tuhého“ a samy si už neví rady.

Mládež v současné době tráví hodiny denně na sociální síti Facebook. Právě tady číhá na děti velké nebezpečí. „Někdo má tři sta přátel, ale viděla jsem i patnáctiletou slečnu, která jich měla šest set padesát,“ uvedla Hana Kaizarová. Otázkou však je, zda mládež všechny své přátele z Facebooku opravdu zná. Jinak totiž i cizím lidem odhalují soukromé informace. „Samy děti se chovají na internetu mnohdy velmi nebezpečně. Říkají o sobě věci, které by měly zůstat utajené. Doporučuji neříkat své celé jméno a nezveřejňovat telefonní číslo,“ vysvětlila policejní inspektorka. Na to, co děti píší na internet, dohlížejí zejména rodiče. Všechno ale uhlídat nemohou. „Snažíme se děti kontrolovat. Ne vždy to ale uhlídáme, někdy opravdu píší na internet nesmysly, to jsem už také zažila. Jenže to bychom u nich museli pořád sedět,“ řekla Hedvika Václavíková, „teta“ z dětského domova v Moravské Třebové, kde děti rovněž využívají ve volném čase internet.

Policisté ve svitavském okrese zatím žádný případ kyberšikany nevyšetřovali. „V zárodku si většinou člověk pomůže sám. Je tu možnost zablokovat telefonní číslo, pokud vás někdo obtěžuje. Nebo můžete požádat provozovatele serveru, aby zablokoval IP adresu,“ dodala Hana Kaizarová.

Podle inspektorky Hany Kaizarové ze svitavské policie běžnou šikanu vytlačuje ze škol ta v kyberprostoru. Zabránit jí ale úplně nejde. „Musíme se na internetu chovat zodpovědně, jedině tak ji můžeme potlačit. Ale zcela jí zabránit asi není možné,“ uzavřela Hana Kaizarová.

A jak to vidíte vy? Máte zkušenosti s kyberšikanou? Napište nám: svitavsky@denik.cz

(ik, ap)