Bez pomocné ruky se neobejde ani jedna skupina. Tu  jim nabízejí v Květné na  statku u Ferdinanda Raditsche.

„Od roku 2005, kdy zde začalo vznikat komunitní centrum, se prostředí zemědělské usedlosti výrazně proměnilo," konstatoval hejtman Radko Martínek.   „Připadám si tady jako v ráji, asi se stanu nepřizpůsobivým," žertoval  hejtman při pohledu na to,  co se v Květné za sedm let podařilo vybudovat a jaké zázemí zde mladí lidé nacházejí.
Na nelehké začátky, kdy občané Květné dokonce podepisovali petice proti tomu, aby zde centrum vzniklo, vzpomíná starosta Petr Škvařil. „Vztah mezi obcí a domem je postavený na důvěře," říká starosta Petr Škvařil. Dnes je jasně vidět, že  většina z klientů si vzala k srdci  slova: Věřte si více, máte šanci změnit svůj život.  Když budete chtít, jde to. "

Dům na půli cesty v současnosti úzce spolupracuje s Poličkou, Moravskou Třebovou, Litomyšlí a Svitavami. „Svitavští a poličští úředníci o některých sobotách chodí pomáhat zdarma ve prospěch dobré věci. Za to jim patří velký dík," doplnil  starosta Škvařil.

Malá farma o rozloze dvacet tři hektarů je soběstačná.  Chov padesáti kusů skotu a koz rozšířili ještě o osly. Produkty z vlastní farmy zužitkují v sýrárně a pekárně, které otevřou v létě. „Plány stavíme na prvovýrobě zemědělské produkce.  Naše lidi to uživí a obavy z toho, že stát nebude dávat peníze na sociální služby, tak zažehnáme," říká Ferdinand Raditsch, který dům v Květné založil.

V Květné zahradě žije nyní třináct klientů. Tento týden přišla  další dobrá zpráva z Květné. Nadace jedné banky předala občanskému sdružení Centrum v Květné šek na sto tisíc korun.

Získané peníze využijí v Květné zahradě na opravu střechy.  Dosud obdrželo Občanské sdružení Květná zahrada  od této nadace 350 tisíc korun. 

(ik, mag)