Litomyšlská a svitavská nemocnice se připojily k celokrajské akci nazvané Kdo miluje, daruje krev. Ta reaguje na nedostatek dárců krve a krevní plazmy. „Zatím máme dárců dost, jezdí k nám i lidé z Ústeckoorlicka. Vyměňujeme si krev s okolními nemocnicemi. Myslím, že jsme už vybudovali z dárců solidní základnu,“ uvedl Libor Vylíčil, ředitel Litomyšlské nemocnice.

Zájemci mohou přijít darovat krev v pátek na transfúzní stanici v Litomyšli a Svitavách. „Největší rezervy jsou v řadách studentů, kteří umějí žít zodpovědným a bezpečným stylem života. Navíc nemají problém s uvolňováním ze zaměstnání,“ vysvětluje autor nápadu Tomáš Zdechovský.

Vedení nemocnic doufá, že akce přiláká dostatek prvodárců. Přesto budou zřejmě největší fronty v květinářství a u regálů s čokoládami. „Objednali jsme zatím více než sto padesát růží. Čekáme zájem zákazníků především o rudé růže. A určitě je na Valentýna zdražíme,“ říká Ladislav Šumbera z květinářství na svitavském náměstí.

Svátek zamilovaných ale dosud nepřekonal oblibu březnového Mezinárodního dne žen či Prvního máje. „Valentýna neslavíme. Není to typicky český svátek. Raději se políbíme pod rozkvetlou třešní na prvního května. Nezáleží na dni. Přítelkyni mohu vzít na večeři nebo jí koupit květiny kdykoliv,“ říká Honza Novotný z Litomyšle.

Původně velmi romantický svátek ale ztrácí postupně své jedinečné kouzlo. Podle odborníků se z něho stává další výborný komerční tah pro cukráře a květináře.