Díky Smetanově výtvarné Litomyšli mohou lidé navštívit téměř dvě desítky tematicky různorodých výstav. Veřejné prostory města zaplnila open-air přehlídka Plán B, která představuje nová díla 11 současných českých výtvarníků.

Mezi jednu z mnoha výstav patří ta s názvem Květy trpělivosti – květinové motivy v liturgickém umění a jejich symbolický význam, kterou zahájil v pátek 23. června římskokatolický kněz a historik umění Radek Martinek.

Festivalovou Litomyšl si mohou zájemci ze všech koutů České republiky užít do neděle 2. července. Více informací o jednotlivých výstavách se dozvíte ZDE a podrobný program Festivalových zahrad ZDE.

Květiny hrají v evropské kultuře velkou roli. Například symbolem Krista je bílá lilie znamenající jeho božskou přirozenost. Červená růže je zase spjatá s lidskou přirozeností.

„Květiny pomáhají sdělit nesdělitelné, řeknou více než tisíc slov,“ komentoval výstavu Martinek, který působí jako farář v Holicích.

Výstava zaměřená na květinové motivy je k vidění v kostele Povýšení sv. Kříže na Šantově náměstí. Pro návštěvníky autoři připravili informačních panelů a doplnili výstavu několika díly z církevních sbírek. Jednou z nich je například červená kasule, tedy svrchní liturgické mešní roucho, z roku 1710.

Psali jsme již:

Naopak program Festivalových zahrad nabízí k poslechu malé a mladé muzikanty, ale také profesionální projekty. Například v neděli 25. června vystoupila populární herečka a zpěvačka Anna Julie Slováčková se svou kapelou a v samém závěru festivalu se představí herec Jan Cina jako Malý princ v úspěšné hudební úpravě Studia DVA.

Snahy dramaturgů Festivalových zahrad Ivy Vrátilové a Filipa Janoucha jsou práce s prostorem a prezentace kompletní škály umělců od žáků základních uměleckých škol po evropsky oceňované soubory. „Čím dál, tím více chceme do programu zařazovat i tanec a divadlo. Pokračovat rozhodně bude lenošivě - rodinná nálada, kterou Zahrady opravdu čarují,” popisuje dramaturgické duo.

Kristýna Sauerová