Dá se ušetřit?

Určitě se vyplatí vařit z čerstvých potravin a nenakupovat polotovary. To potvrdila i mistrová Integrované střední školy Moravská Třebová Lenka Kvapilová, která se podílí na sestavovaní jídelníčku ve školní restauraci Junior ve Svitavách. Doma nikdy nevaří z polotovarů, všechno připravuje sama, a to nejen proto že je z oboru. „Například sladké jídlo upečené doma vyjde stoprocentně levněji, i přes to kolik stojí vejce, cukr, máslo, olej," říká Lenka Kvapilová. Příkladem mohou být také palačinky, podle Lenky Kvapilové doma uděláte těsto za halířovou cenu oproti těstu v krabičce z obchodu.

Důležité je proto přemýšlet o nákladech na jídlo a pití. Nakupovat se dají i potraviny v akci, což se už spousta lidí naučila. Základem pro šetření je také plánování jídelníčku. A vaření ze sezonních potravin, například zeleniny.

Kvalita z trhu

V současné době se často hovoří o dovozu levných, ale nekvalitních potravin, vajec, masa, mouky z okolních států, které se objevily na pultech řetězců. Hodně lidí si proto raději připlatí a koupí si kvalitní maso, vejce nebo brambory nebo jiné rostlinné produkty přímo od místního zemědělce. Jak uvedl ředitel Agrární komory ve Svitavách Josef Gracias, menší řeznictví zpracovávají maso ze zvířat z místních chovů. Pak je zaručena kvalita a původ masa.

Jistou garancí původu potravin jsou také farmářské trhy, kde koupíte potraviny a produkty přímo od zemědělců a výrobců, pro které platí přísná pravidla. Občané Litomyšle a okolí mají možnost nakoupit čerstvou zeleninu, uzeniny, medovinu, čaj nebo rukodělné výrobky již tuto sobotu od osmi do dvanácti hodin na Toulovcově náměstí. Farmářské trhy se uskuteční v Litomyšli až do října.

Zdravé, ale levné

Kuřecí steak na čerstvém zázvoru se salátem

Kuřecí stehenní řízek 40 Kč (1 kg 80 Kč, na dvě porce stačí 500g)

Hlávka salátu 8 Kč (hlávka 16 Kč, spotřebujete polovinu)

Cherry rajčata 14,90 Kč

Slunečnicová sem. 100g 9,90 Kč

Olej z vlašských ořechů 7,50 Kč (200 ml 150 Kč, spotřebujete 10 ml)

Balsamikový ocet 0,6 Kč (500 ml - 60 Kč, spotřebujete 5 ml)

Kousek čerstvého zázvoru 3,50 Kč (1 kg 70 Kč, spotřebujete 50 g)

sůl a pepř

Kuřecí maso osolíte, opepříte a přidáte do mísy, kde jste smíchali tři lžíce olivového oleje a nadrobno nakrájený zázvor. Nechte dvě hodiny marinovat v lednici. Poté na pánvi opečte dozlatova. Mezitím si do mísy natrhejte salát a nakrájejte cherry rajčata. Osolte, opepřete, přidejte balsamikový ocet, olej z vlašských ořechů a slunečnice. Steak podávejte na lůžku ze salátu.

Zeptali jsme se: Šetříte při nákupu na jídle?

Brůžičková

Jana Brůžičková

zam. kuchyně, Svitavy

Snažím se šetřit při nákupu jídla. Dívám se i po letácích asi jako každý. Minulý týden jsem se byla podívat ve Svitavách na farmářských trzích. Koupila jsem si tam ale kosmetiku, potraviny jsem tady ještě nekupovala.

Vojtová

Andrea Vojtová, 29 let

dělnice, Svitavy

Ano. Prohlížím si i letáky obchodních řetězců. Ale abych „lítala" z obchodu do obchodu kvůli ceně, tak to ne. Na složení potravin se moc nedívám. Ve středu zajdu občas na farmářské trhy, koupím si třeba sýr nebo klobásu.

Kobzová

Lada Kobzová, 24 let

dělnice, Radiměř

Určitě, šetřím. Dojíždím z vesnice, tak se snažím, aby se mi to vyplatilo, sleduji i akce v obchodech. Když je něco v akci, nakoupím i větší množství. Na složení potravin dám, kupuji „svoje" značky. Potraviny, které znám.

Bečičková

Soňa Bečičková

učitelka, Česká Třebová

Ano, sleduji také letáky obchodních řetězců, ale spíš mě zajímá kvalita potravin. Mám malé děti. Sleduji proto složení potravin.