Tam jim nabídli zajímavou podívanou. Sochy Olbrama Zoubka doplněné skleněnými kraslicemi a živými zvířátky.

Jarní mláďata

„Je to zvláštní vidět malá kuřátka nebo kůzlátka v zámeckém sklepení," řekl Zdeněk Novotný, který se přijel na litomyšlský zámek podívat ze Žďáru nad Sázavou. Kraslice mezi sochami se mu líbily. „Díla Olbrama Zoubka mám rád. Myslím, že malovaná skleněná vajíčka je docela vkusně doplňují a navozují velikonoční atmosféru i v takovém prostředí, jako je zámecké sklepení," konstatoval s úsměvem Zdeněk Novotný.

A nebyl sám, komu se nejen zámek, ale i velikonoční atmosféra v jeho sklepení líbily. „Jsem tady poprvé a je to krásné. Líbí se mi sváteční atmosféra, expozice na zámku i sochy Olbrama Zoubka. Výstava mě docela překvapila," podělil se o své dojmy Robert Minárik ze slovenských Košic. Namalovat kraslice ve workshopu si ale mladý Košičan nestihl, spěchal. To Jiřina Benešová byla nadšená, že si je může namalovat. „Skleněné kraslice zdobím poprvé," přiznala se maminka pětileté Babetky, která ji pozorovala. „Já už jsem si jedno vajíčko namalovala, červené," pochlubila se malá slečna, které se moc od stolku, kde si děti i dospělí zdobili kraslice, moc nechtělo.

„Měli jsme zde workshop už vloni. Malířka z firmy, která má tradici ve výrobě skleněných velikonočních i vánočních ozdob, nás tu techniku naučila," přiznala Iva Voříšková ze Smetanovy Litomyšle. Sama dílnu vedla. Vysvětlovala malým i velkým, jak správně kraslici namalovat. V zámeckém sklepení kraslice zdobili temperovými barvami.

Mohou i jinými, ale takto je to nejjednodušší," tvrdila Iva Voříšková. Namalované vejce pak zručným malířům odborně odřízla od skleněné špejličky, na které ho zdobili. Nasadila na něj čepičku, aby kraslice mohla viset na větvičce nebo byla ozdobená stužkou a děti si ji mohly pověsit kamkoliv.

Sváteční atmosféra

Aleš Juřina z Prahy přijel na zámek spíše kvůli sochám Olbrama Zoubka, velikonoční atmosféru bral jako bonus. „Kraslice slouží ke krášlení, a pokud jsou tady mezi sochami mistra Zoubka krátkou dobu, tak mi to nevadí. Moc tyto svátky nemusím, ale ta atmosféra tady v zámeckém sklepení se mi líbí," přiznal Aleš Juřina. A líbila se i všem dětským i dospělým návštěvníkům zámeckého sklepení, kteří si přišli do podzemí připomenout atmosféru Velikonoc.