„Moravská Třebová se musí stát místem, kam se lidé chtějí vracet, kde se chtějí bavit a prožívat výjimečné kulturní zážitky. Chci nabídnout městu pestrou škálu kvalitní umělecké produkce, která bude reagovat na aktuální poptávku,“ říká nová šéfka kultury.

Marie Blažková nahradila na postu ředitelky kulturních služeb Hanu Horskou, kterou rada města před třemi měsíci odvolala. „Důvodem je ztráta důvěry a neplnění cílů rozvoje kultury, definovaných při nástupu do funkce,“ sdělilo k jejímu odvolání v červnu vedení města. Předchozí ředitel František Žáček skončil ve funkci v dubnu loňského roku, po necelých třech letech na vlastní žádost. Nová ředitelka je za necelé čtvrt století fungování kulturních služeb v pořadí už pátým šéfem kultury.

Marie Blažková je původní profesí scénografka. Vystudovala Divadelní fakultu Janáčkovy akademie múzických umění. Jako výtvarnice se podílela na čtyřech desítkách divadelních inscenací v rodném Brně, Praze, Ostravě, Ústí nad Labem, Liberci, i v zahraničí.

„Moravská Třebová je okouzlující a krásné město plné historie. Chci svoje nadšení přenést i do podvědomí ostatních. V poslední době se vytratila hrdost obyvatel na naše město. Umělci a historici, se kterými jsem v kontaktu, přitom mluví o krásném místě s fenomenální historií,“ říká Marie Blažková. Kultura by podle ní neměla jen bavit, ale rovněž vzdělávat.

Místostarostka Daniela Maixnerová, která má ve vedení města kulturu na starosti, oceňuje, že nová ředitelka přichází s novými myšlenkami. „Chce se věnovat programu pro děti, který zde byl dosud pouze minimálně. Má zájem propojovat lidi z různých organizací, aby cílem bylo kulturně žijící pospolité město,“ uvádí.

Kromě přípravy kulturních akcí na příští rok, do toho letošního už Marie Blažková zasahovat nechce, čeká novou ředitelku v nejbližších měsících zásadní organizační změna. Vedení města plánuje z kulturních služeb vyčlenit správu zámku a muzea. „Máme naplánovaná první jednání, jak toho dosáhnout a zefektivnit jejich činnost,“ připomíná místostarostka Daniela Maixnerová.

Další výzvou, na které se chce nová ředitelka podílet, je hledání kulturního sálu, který ve městě řadu let schází. „Divadla potřebují disponovat dostatečným zázemím a technikou. Proto zde doposud působí jen zájezdní divadla. Muzeum i sál základní umělecké školy jsou pro hudební akce z akustického hlediska nevyhovující,“ připomíná Marie Blažková. Plány radnice, že od současného majitele odkoupí budovu bývalého kina, nevyšly. „Jednání s ohledem na představy města a představy vlastníků nakonec nedopadla. Z koupi sešlo,“ informoval na posledním zastupitelstvu místostarosta Miloš Mička.

Prvním ředitelem kulturních služeb po jejich zřízení v roce 1996 se stal Ivo Horkel. V říjnu 2005 jej ale rada města odvolala kvůli nesrovnalostem v účetnictví. Po něm nastoupila Libuše Gruntová, která příspěvkovou organizaci vedla deset let.