Zámek je na prodej a je možné, že už letos změní majitele. Zájemců je několik.

Zámek chátrá

Barokní zámek je dominantou Biskupic, ale pohled na něj je smutný. Až do roku 1945 byl v držení šlechtického rodu Thurn-Taxisů, po válce byl konfiskován. Využití zámku se měnilo, naposledy tam sídlil obecní úřad, mateřská a základní škola, pošta, knihovna nebo místní lékař. V roce 1997 obec s tehdejším starostou Františkem Václavkem zámek prodala.

 „Už tehdy byl objekt v neutěšeném stavu. Rozpočet obce se pohyboval kolem 300 tisíc korun a jen oprava části střechy by vyšla na 700 tisíc korun,“ uvedl biskupický starosta Dalibor Šebek.

Na zámku v 90. letech byly také byty, proto obec nabídla nájemníkům odkup za milion korun. Neměli zájem. „Zámek se dal k prodeji, ozvala se spousta zájemců,“ vzpomínal Šebek. Jen jeden ale složil peníze hned. Biskupický zámek koupil za 1,4 milionu korun Libor Maňák.

Zříceninu Cimburk čekají další opravy. Hrad vyhledávají v poslední době snoubenci.
OBRAZEM: Tajemný Cimburk v Trnávce láká snoubence. Svatby tu dělají i při úplňku

Projekt nevyšel

Zámek Maňák od obce kupoval s tím, že ho celý opraví a udělá u něj oboru pro daňky a muflony. Sliboval i vybudování kulturně společenského centra s ateliérem, ubytováním a restaurací. Chtěl taky v Biskupicích pořádat sochařská sympozia. „Myslel si, že tady vykoupí pole. Jenže je tu hodně majitelů pozemků a on nebyl schopný to dát dohromady. Záměr mu nevyšel, a tak koupil biskupický mlýn. Krásně ho opravil, udělal tam dva rybníky i tu oboru,“ podotkl Šebek.

Jenže zámek roky chátral a nyní je znovu na prodej. Částka není známá, ale v červnu roku 2014 byl v nabídce za 14,5 milionu korun. „Mám na zámek asi osm zájemců. Jednání ohledně prodeje se uskuteční na konci května. Je mi jedno, co tam bude, hlavně aby ten objekt nový majitel využil, třeba na sociální služby nebo něco takového. Měl jsem možná naivní představu, že by tam mohlo vzniknout i něco pro místní občany,“ podotkl Maňák.

Byl by rád, kdyby se zámek prodal ještě v letošním roce. „Prodám ho někomu, kdo má peníze. Hlavně když se opraví a bude ku prospěchu,“ dodal majitel zámku.

Sám před lety s rekonstrukcí začal, ale když mu památkáři nepovolili zřízení zpracovny masa, nechal projekt ležet. „Nahoře jsem začal dělat byt, je tam nová elektřina, obklady. Napojil jsem zámek na kanalizaci, investoval jsem asi čtyři miliony korun,“ řekl Maňák.

Biskupický zámek je od roku 1964 vedený jako kulturní památka. Přestože je pod památkovou ochranou státu a památkáři Maňákovi vyměřili dva finanční postihy, stav zámku je nadále havarijní. Navíc status kulturní památky ztíží rekonstrukci a budoucí využití i novému majiteli. „Všichni by chtěli, aby to tady bylo jako za Taxise, ale doba je už jinde,“ uzavřel Maňák.

Zpívající neboli Lukasova lípa v Telecím u Poličky
Lípa z Telecího je sedmá v Evropě, vyhrál polský dub

Zámecké budovy dnes slouží i kaléšku

Biskupice – Hospodářské budovy biskupického zámku roky vlastnilo místní družstvo. Asi před deseti lety areál odkoupila obec a vytvořila tam technické zázemí. Koná se tam i říjnový festival slivovice Biskupické kaléšek. Postupně budovy Biskupice opravují a nechávají jim částečně i historickou podobu.

Deník na návštěvěZdroj: Deník

„Nejlevnější by bylo to zbourat, už jsme tady investovali sedm milionů korun. Udělali jsme novou fasádu, střechu a máme projekt na vnitřek. V interiéru vznikne výstavní prostor, knihovna, šatny pro účinkující. Rozpočet je zhruba 20 milionů korun,“ přiblížil plány starosta Dalibor Šebek. Naproti už před lety vzniklo zázemí pro spolkovou činnost. Nachází se tam kulturní sál a sociální zázemí. „Lidé využívají sál na svatby a soukromé oslavy,“ dodal Šebek.

Obec odkoupila od družstva už i poslední objekt. Je tam sklad pro obecní techniku a reuse centrum. Jde o prostory pro věci, které dosloužily, ale jsou funkční. Zájemci si je mohou zdarma vzít a využívat.