Dnes 15. května začíná třídenní slavnost u příležitosti sto dvaceti let od založení školy. Akci zahájí dnes dopoledne setkání absolventů, studentů a zaměstnanců ve Smetanově domě. Účast přislíbila krajská radní pro oblast školství Jana Pernicová.

Hlavní částí programu je ovšem expozice, kde se návštěvníci seznámí s vývojem technické školy od založení až po současnost. Lidé porovnají původní učební pomůcky a dnešní nejmodernější technologie. „Naším cílem je představit veřejnosti technologie, které v rámci výuky používáme. Ukážeme, jak daleko jsme se za sto dvacet let posunuli,“ uvedl ředitel Milan Janecký. Zpřístupní všechny dílny a učebny, kde studenti hostům předvedou přístroje. Na roky strávené na technické škole dodnes vzpomíná i Martin Lána ze Svitav. „Nikdy nezapomenu na učitele českého jazyka Jiřího Podařila. Ve třetím ročníku mi došlo, že je dobré v jeho hodinách poslouchat. Díky němu jsem získal vztah ke knihám a umění,“ říká Martin Lána.

Na výstavě si přijdou na své milovníci motorových vozidel. Uvidí kombajny, nákladní auta i historická vozidla nebo autobusy. Nebude chybět závodní Porsche nebo plochodrážní motocykl.

Technická škola byla založena v roce 1888 jako Všeobecná řemeslnická škola. První rok ji studovalo třicet pět žáků. Několikrát se stěhovala a měnila názvy. V roce 1929 ji navštívil prezident Tomáš Garrigue Masaryk.