Jednapadesátiletého starostu Poličky Jaroslava Martinů preferenční hlasy poslaly do poslanecké sněmovny. Jeho jméno museli voliči hledat na chvostu kandidátky ODS. Ale jen ve svitavském okrese nelenilo 1 601 lidí, aby ho zakroužkovalo. V tomto okrese získal jednoznačně nejvíce preferenčních hlasů. Dal by se tak hantýrkou komentátorů hudebních žebříčků označit za regionálního skokana voleb.

Sám ale ještě před volbami považoval za vysoce nepravděpodobné až nemožné, že by se z předposledního místa do parlamentu dostal. Kandidaturu vnímal jako podporu straně. „Jsem rád, že ODS měla odvahu změnit lídra. Minimálně od krajských voleb to bylo velké trápení, považoval jsem to za politickou slepotu, politika ODS nešla obhajovat,“ řekl Jaroslav Martinů.

Šok i starost

V okamžiku po zveřejnění výsledků hlasování hovořil Jaroslav Martinů v souvislosti se svým zvolením o šoku. „Jsem založením regionalista. Pro Poličku dýchám. Nemůžu ji nikdy zcela opustit,“ sdělil po svém zvolení Jaroslav Martinů. Nyní mu dělá velké starosti, jak optimálně zajistit vedení města. V čele radnice ale dokončí volební období a v podzimních komunálních volbách o post starosty již usilovat nebude. Do Prahy se ale zatím stěhovat nechce. Co nejvíce času by i nadále chtěl trávit v Poličce.

Pevnou rukou

V poslaneckých lavicích se chce zasadit třeba o nastolení ekonomické rovnováhy. S bojem s dluhy má totiž z Poličky bohaté zkušenosti. Když před necelými osmi lety usedl do křesla starosty města s devíti tisíci obyvateli, bylo značně zadlužené. „Měli jsme přes sto milionů dluhů. Už to nešlo dál Poličku zadlužovat. Od té doby jsme nevzali ani korunu úvěru, přesto jsme zvládli mnoho velkých investičních akcí. To je velká rarita ve srovnání s ostatními městy. Museli jsme hledat jiné cesty a úsporná opatření. Mnohdy se vyplatil i velmi tvrdý postoj i za cenu soudních sporů,“ sdělil před časem Jaroslav Martinů. Také z tohoto důvodu si dovede představit, že by pracoval třeba v hospodářské komisi. Blízká je mu také oblast zemědělství nebo práce na poli mládeže a sportu. Zatím ale nechce události předjímat. „Počkám, až se věci vyvinou,“ dodal Martinů.

Kolik za kampaň

Starosta Poličky je členem ODS sedmnáct let. Hned po vstupu do politiky na vyšší než komunální úrovni mu jeho stranický kolega, lídr krajské kandidátky Daniel Petruška, přichystal další překvapení. Chce totiž, aby úspěšní kandidáti, kteří ho díky kroužkům o místo v poslanecké sněmovně připravili, přispěli na volební kampaň. Podle Martinů s tímto požadavkem přišel Petruška v pondělí na regionální radu. „Věc nás zaskočila o to více, že nebyl schopen vyčíslit náklady této kampaně. Je nepředstavitelné, že někdo utrácel takřka bez omezení,“ domnívá se Martinů.

Podle nově zvoleného poličského poslance nepřišla do Poličky na předvolební kampaň pro místního kandidáta z vedení strany ani koruna. „Pokud kampaň děláme, tak je to vždy regionálním způsobem. Utratíme jen tolik, kolik vybereme mezi sebou,“ tvrdí starosta Poličky.
Jaroslav Martinů získal od voličů v Pardubickém kraji 3896 preferenčních hlasů. Je prvním Poličanem, který po roce 1989 usedne v poslanecké sněmovně.