Do té doby ale můžeme sledovat potulky labutích rodinek, párů nebo jednotlivců například na svitavském Dolním rybníku. Jsou vděčným magnetem naší pozornosti, ale málokdo už ví, že bychom je nikdy neměli krmit pečivem.

Pokud jste už v těchto dnech v blízkosti labutí, dobře si všímejte, jestli nespatříte na pravé noze výrazně žlutý plastový kroužek s dvouciferným číslem a dvojicí písmen. Jestliže se vám to podaří, pak jste svědky výskytu některé z labutí, které byly při srpnové akci východočeských ornitologů takto označeny. Šlo o labutě, které se mohly vyskytovat nebo přímo hnízdit i v oblasti rybníků u Opatova a Opatovce.

Do těchto míst zavítala také skupina svitavských ornitologů pod vedením Jakuba Vrány při letním kroužkování. To zorganizovala východočeská pobočka České společnosti ornitologické na území východních Čech ve spolupráci s polskou partnerskou organizací. Pokud máte zájem získat více informací o této dlouhodobé akci, pak zavítejte na www.vcpcso.cz.

Již nyní máme díky letošnímu kroužkování labutí například zprávu o tom, že se labutě z našeho regionu poohlížejí po zimovišti na soutoku řek Orlice a Labe v Hradci Králové a mezitím se vracejí „hlídat“ teritoria do své domoviny.

Jiří Mach, ornitolog a ochránce přírody ze Svitav