O kvalitní kysané zelí je stále větší zájem. Lidé si je často nakládají doma. K tomu potřebují krouhané zelí, které ale supermarkety neprodávají. Nabízejí je však nově soukromí zemědělci, kteří se zaručují kvalitou a umí také poradit, jak zelí naložit.

Kraj patří k regionům, kde se zelí nejlépe pěstuje v České republice. Potvrzuje to i soukromý zemědělec David Smetana: „V říjnu je období, kdy sklízíme zelí a nabízíme zákazníkům. Hlávky jsou šťavnaté, plné vitamínů a chuti. Když si k nám zákazník přijde pro zelí, rozkrojíme mu na ukázku hlávku, aby viděl, co kupuje. To vám v supermarketu neudělají a pak se stane, že doma vyhodíte půlku shnilé hlávky.“

Kvalitní zelí nabízí také soukromá farma v Dolním Újezdu nebo v Bučině. Lidé na vesnici totiž dodržují jednu z podzimních tradicí a šlapají zelí do speciálních keramických hrnců, zeláků. „Bez toho si neumím podzim představit. Je to malý obřad. Krouhané zelí, sůl, koření a cibule, to prostě musí být,“ říká Lenka Svobodová. Vzpomíná, že ještě nedávno měli doma svoje kružadla.

Pokud chcete kysané zelí, můžete si zajít do obchodu pro balení nebo si ho udělat sami doma. „Na našem statku zelí před zákazníkem přímo nakrouháme, takže vidí, co to je za zelí a doma se s tím nemusí obtěžovat. K tomu dostane zadarmo sůl a kmín, které využije k naložení zelí. Pak už stačí dát zelí s dalšími ingrediencemi do zeláku a nechat vykvasit,“ popisuje zemědělec David Smetana.

Kysané zelí patří k tradiční české kuchyni. Na podzim se naloží a po celou zimu se z něj mohou připravovat saláty nebo se dá využít jako příloha k masitým pokrmům. Obsahuje vitamíny B a C a také minerální látky, které pomáhají zvláště v zimním období zvyšovat obranyschopnost našeho organizmu. Účinně také chrání před vznikem rakoviny jater, tlustého střeva a prsu. Látky, které zabraňují nádorovému bujení, vznikají právě při samotném procesu kvašení.

(ik, zr)