Vzhledem k rekordnímu množství sněhu a nevyzpytatelnému počasí hrozí nebezpečí povodní v případě, pokud by nahromaděné množství sněhu začalo tát. Krizový štáb kraje je proto v pohotovosti.

Náměstek hejtmana Roman Línek, který po dobu nemoci hejtmana řídí bezpečnostní radu kraje, včera hovořil o aktuálním stavu sněhu a zásobách vody v něm ukrytých s generálním ředitelem Povodí Labe Tomášem Vaňkem.

„Vodohospodáři, záchranáři i hasiči jsou v pohotovosti. Povodně ale zatím nehrozí, a to přesto, že Pardubický kraj pokrývá téměř nejvyšší vrstva sněhu v rámci republiky,“ shrnul Roman Línek obsah jednání na královéhradeckém Povodí Labe.Uvedl, že správci vodních toků průběžně monitorují hladiny přehradních nádrží, odkud vypouštějí vodu.Obce se silničáři pravidelně udržují příjezdové komunikace k poldrům.

„Klidnější spánek mohou mít lidé v kraji také proto, že v uplynulých deseti letech se dokončila řádově za miliardu korun různá protipovodňová opatření. Patří mezi ně ochrana Pardubic proti stoleté vodě, regulace rybníku Hvězda u Třebovic, poldry a různá další protipovodňová opatření v povodí Třebovky, Třebůvky, Orlice a Chrudimky,“ vyjmenovává Línek místa, která by měla ochránit majetek a životy lidí v případě, že by se prudce oteplilo.

Krajská samospráva i členové bezpečnostní rady Pardubického kraje jsou informováni o aktuální meteorologické situaci.

Magdalena Navrátilová,tisková mluvčí krajského úřadu