Zato lidé kvůli krizi mají potíže získat hypotéku a platební morálka nájemců se zhoršila.

Nejistota spojená se stoupající nezaměstnaností ovlivňuje trh s nemovitostmi. Realitní makléři se shodují, že lidé, kteří nepotřebují okamžitě řešit otázku bydlení, spíše vyčkávají. Ceny bytů v panelovém domě klesly nejvíce. Majitelé, kteří takový byt prodávají, dostanou o patnáct až dvacet procent méně než před rokem. Navíc také mnozí potencionální kupci váhají a hledají spíše bydlení v nájmu. „Tržní nájemné se oproti loňskému roku zvýšilo zhruba o deset procent,“ potvrdil Petr Sychra ze svitavské realitní kanceláře. V Litomyšli zájemci o bydlení v pronajatých místnostech nemusí sáhnout hlouběji do peněženek než vloni. Přesto podle litomyšlské makléřky Markéty Karlíkové zaplatí za dvoupokojový byt pět až šest a půl tisíce korun měsíčně. K tomu samozřejmě přibydou poplatky za energie a služby. Na druhou stranu neklesá poptávka po levnějších rodinných domech.

Hypotéky

Lidé, kteří se rozhodli pro stavbu vlastního domu, musí počítat s lehce zpřísněnými pravidly při poskytování úvěrů. „Některé banky jsou nyní opatrnější. Nehýří novinkami a váhají s půjčováním celého potřebného obnosu. Navíc žadatelé musí prokázat slušné příjmy,“ říká hypotéční makléř z Litomyšlska. Změny očekává až v druhé polovině roku.

V poslední době se některým nájemníkům zhoršila platební kázeň. „V poslední době jsme zaznamenali téměř dvacetiprocentní nárůst neplatičů v sociálních bytech,“ uvedl Petr Sychra. Jevíčský starosta Roman Müller také již řešil dvě žádosti o splátkový kalendář, o který požádali obyvatelé městských bytů. Ve Svitavách dlužilo k poslednímu březnu na nájemném a službách spojených s užíváním bytu 105 obyvatel. Právníci tak vymáhají celkový nedoplatek přesahující dva miliony šest set tisíc korun.

Moravská Třebová

Město k dnešnímu dni vlastní 707 bytových jednotek.

cca 70 nájemníků, kteří v současné době bydlí v městských bytech, nehradí své závazky a mají dluh vůči Městu

cca 33 nájemníků nemají dluh vůči Městu, ale hradí nájemné se zpožděním

dluh nájemníků, kteří v současné době bydlí v městkých bytech, byl k 31.12.2008 ve výši 1.114.939,40

dluh nájemníků, kteří už nebydlí v městkých bytech, byl k 31.12.2008 ve výši 1.120.431,84

soudní poplatky k 31.12.2008 byly ve výši 316.428,- Kč

Svitavy

K 31.3.2009 dlužilo Městu Svitavy na nájemném a službách spojených s užíváním bytu celkem 105 dlužníků částku 2.377.627,00 Kč. Ke konci roku se vyúčtovávají služby spojené s užíváním bytu. Za vyúčtování služeb dluží 72 dlužníků částku 239.690,00 Kč. Konkrétní osoby dlužící na nájemném a vyúčtování služeb se kryjí a lze říci, že celkový nedoplatek na nájemném, službách a vyúčtování služeb je k 31.3.2009 ve výši 2.617.317,00 Kč a dluží 105 nájemníků.

Všechny dluhy jsou vymáhány.