Ta se pohybuje kolem 7,3 procent. „Zatím se problémy dotýkají v regionu jen úbytku volných míst,“ tvrdí ředitel Úřadu práce ve Svitavách Jan Tesař. „Firmy stahují nabídky a odmítají nové zaměstnance,“ vysvětluje.

Míra nezaměstnanosti ale podle odhadů odborníků přesto poroste, a to nejen kvůli ukončení sezonních prací. Do evidence se mohou dostat i lidé z okresu pracující například v automobilkách, nebo lanškrounských podnicích AVX a Shott. Výrobní společnosti nutí celosvětová recese k úsporám, omezují počty zaměstnanců. „Firmy ze svitavského okresu zatím větší propouštění nenahlásily,“ ujišťuje ředitel Tesař. „Nemáme zde takové závody, kterých by se problémy současné ekonomiky výrazně dotýkaly,“ konstatuje ředitel.

K poslednímu říjnu letošního roku evidoval Úřad práce ve Svitavách více než čtyři tisíce uchazečů . Stále platí, že nejhůře hledají práci lidé se základním vzděláním. Z analýzy trhu práce vyplývá, že do konce roku by mohl počet nezaměstnaných dosáhnout průměru 8,5 procenta. (ap, mag)