Studenti s učitelem Miloslacem Štrychem se vydali po stopách vojáků. „Prostě jsme se rozhodli a vyjeli na bojiště. Dokonce jsme tam strávili noc,“ říká Pavel Juřík, účastník školní expedice Schaffran.„Několik desítek rakouských vojáků zemřelo v místním lazaretu na choleru. Na svitavském hřbitově kdysi bývaly kříže, ale časem zmizely.

Chceme obnovit hrob sto osmdesáti vojákům, kteří se stali součástí dějin města,“ vysvětluje Miloslav Štrych. Ve čtvrtek odpoledne historický kroužek vysvětil společně se zástupci města a památníku bitvy z roku 1866 šachetní kříž.Ten vždy označuje hromadný hrob.

Na slavnost do Svitav přijel také vedoucí Památníku bitvy 1866 na Chlumu u Hradce králové Aleš Chvojka. Přímo na bojišti eviduje 475 pomníků a podle historiků zde leží okolo dvaceti šesti tisíc vojáků. Aktivitu svitavské školy vítá. „Ve spolupráci s obcemi a organizacemi jsme v posledních letech obnovili několik křížů nejen na bojišti, ale i jinde v zemi,“ uvedl Aleš Chvojka. Se svitavským historickým kroužkem plánuje, že letos v červnu obnoví další šachetní kříž u Máslojed. Zde padlo v bitvě asi tři sta vojáků.