Dnes v 11 dopoledne se přesně po roce vrátí do stájí ve Vidlaté Seči. Místo padesát let starého objektu, ale čeká na holštýnské krávy nový moderní kravín podle podmínek welfare. Zemědělské družstvo ho postavilo za 56 milionů korun a využívají v něm elektrickou energii ze sousední bioplynové stanice. Ta zase zpracovává vyprodukovanou kejdu.

Zemědělské družstvo v Dolním Újezdu je zaměřené nikoliv na hovězí maso, ale výhradně na mléčnou produkci. „Stará stáj ve Vidlaté Seči měla 50 let. Kompletně jsme ji zbourali a na jejím místě postavili novou podle nejlepších možných a dostupných parametrů, které jsou výhodné pro skot," uvedl Jiří Jeřábek, ředitel Zemědělského družstva Dolní Újezd.

Krávy se vracejí „domů" přesně po roce. Dočasně našly domov v Litomyšli. „Krávy jsme odvezli vloni 12. listopadu a v letos v březnu začala stavba nové stáje na základech té staré. Zvýšili jsme kapacitu z 300 na 390. Ve středu, ale přivezeme pouze 280 krav a během dvou měsíců doplníme na plný stav 390," vysvětlil Josef Kabrhel, vedoucí střediska ve Vidlaté Seči. Stěhování téměř tří stovek krav potrvá podle zemědělců odhadem asi sedm 
hodin.

Moderní vybavení

Drbadla, napáječky, automat na jadrné krmivo nebo automatický shrnovač výkalů, to vše jsou nejnovější výdobytky welfare, tedy pohodlí skotu, které pro moderní kravín ve Vidlaté Seči zvolili. Ale dojící robotizované boxy tady nemají. Nová dojírna totiž zvládne najednou obsloužit až 24 krav.

Boční stěny jsou ze speciální plachty a lze je stáhnout, takže dobytek bude mít zajištěnou cirkulaci vzduchu, krásný průvan. „Krávy mají nejraději chladno. Nejlépe, když je nula a teploty pod bodem mrazu," podotkl Jiří 
Jeřábek.

Stejně jako sousední bioplynovou stanici i nový kravín postavilo újezdské družstvo bez využití dotací. „Ještě nás čeká rekonstrukce porodny telat a tam už dosáhneme na dotaci z Evropské unie. Náklady na přestavbu máme spočítané asi na 14 milionů korun a myslím, že máme šanci získat z Unie pět nebo šest milionů," upřesnil ředitel Jiří Jeřábek.

Zemědělské družstvo Dolní Újezd chová celkem okolo 2 500 holštýnských černých krav. Jsou jenom na mléko. Ročně mají zemědělci od jedné krávy až deset tisíc litrů mléka. Denně odvezou z celého družstva 55 tisíc litrů mléka do mlékáren v Olešnici a Opočně. Právem jsou největší producenti mléka v zemi.

Iveta Nádvorníková