Po stavbě moderní posklizňové linky se Zemědělské družstvo Sloupnice pustilo do dalšího téměř „futuristického“ projektu, a to stavby robotizované stáje pro krávy. V Řetové pro stavbu družstvo využilo stávající kravín, z něhož vzniká reprodukční stáj. V těsné blízkosti vyrostl nový objekt produkční stáje, kde dojení zajistí čtyři roboti.


V Čechách ojedinělý projekt
Podobných stájí je v republice jen deset, nejbližší z nich se nachází v Sebranicích u Poličky. „Když se před zhruba sedmi lety postavila první v Pacově, byli jsme mezi prvními, kdo se tam jel podívat,“ vzpomíná předseda družstva Oldřich Vašina. Od té doby zemědělci svůj projekt upřesňovali a nyní se stavba, jejíž hodnota se šplhá ke čtyřiceti milionům korun, blíží ke konci. V reprodukční stáji by měl být po kolaudaci zahájen zkušební provoz v září, produkční v listopadu.


Reprodukční stáj je určena pro vysokobřezí krávy, „porodnici“ pro telátka a telátka na mléčné a rostlinné výživě. Krávy zde budou mít veškerý komfort, uplatňuje se zde technologie volného ustájení, krávy leží na speciálních „matracích“ a okolo navíc jezdí lopata, která shrnuje výkaly. Nechybí krmná chodba a napáječky. Sousední produkční stáj pro 248 krav bude robotizovaná. Počet zaměstnanců sice klesne z dvanácti na čtyři, o práci se však bát nemusejí. „My jsme podnik, který se s nikým, kdo dobře pracuje, nerozejde ve zlém. Dáváme lidem příležitost zaměstnání v jiném provozu,“ ujišťuje předseda Oldřich Vašina.


Problém je však získat přibližně pětimilionovou státní dotaci na tento projekt, potvrzuje Vašina: „Řetová je oblast, která není dotačně příznivá, nejsou zde znevýhodňující obodované možnosti. Proto se snažíme uplatnit fakt, že se chováme šetrně, stavíme na starých stavbách, buď je strhneme, nebo rekonstruujeme. Za to můžeme dostat deset bodů. Pokoušeli jsme se o dotaci už třikrát, momentálně jsme v odvolacím řízení, ale deset bodů nám úředníci zatím nepřidělili. Ale stavíme, takže to bude o pět milionů dražší, nebo levnější.“


Dojí roboti
V Sebranicích mají největší robotizovanou linku pro dojnice v Evropě. „Dojnicím jsme zajistili vzdušnou halu a volný pohyb. Dostavěli jsme novou stáj, kam se kráva dojde sama podojit, když cítí, že přišel její čas. Ve světě je tento trend dosud málo rozšířený. Zkrátili jsme tím dobu dojení, což zvířatům prospívá,“ uvedl před časem Jindřich Jílek, předseda Agro družstva v Sebranicích. Denně získají od krávy až dvacet sedm litrů mléka.

IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
ŠÁRKA MIKULECKÁ