VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kravín zavání peticí i hrozbami

Radiměř – Anonymní vulgární vyhrožování po telefonu. Až tak daleko dospěla situace vyhrocená kvůli zamýšlené výstavbě nového velkokapacitního kravína.

13.10.2017
SDÍLEJ:

STÁVAJÍCÍ KRAVÍN v Radiměři má kapacitu 200 krav. V novém by jich mělo být třikrát tolik.Foto: Kateřina Hozáková

Záměr, se kterým přišlo místní zemědělské družstvo, se části obyvatel nelíbí. Zpočátku se snažili svoje výhrady řešit s vedením obce. Po deseti měsících však mají pocit, že jim zastupitelé nenaslouchají. „Nemáme nic proti tomu, aby se původní kravín zboural a postavil nový, avšak o stejné kapacitě jako původní. Vedle něj žijeme a s ním jsme zcela smířeni,“ říká Kateřina Hozáková, která spolu s dalšími obyvateli Radiměře se stavbou nového kravína pro 600 krav a 50 telat nesouhlasí.

Rozhodli se proto sepsat petici. Nesouhlas se změnou územního plánu, bez které se vybudování kravína neobejde, svým podpisem vyjádřilo 233 obyvatel obce. „My, občané, kterých se to nejvíce týká, nemáme bohužel u rady ani zastupitelstva žádné zastání,“ vysvětluje Kateřina Hozáková.

V současné chvíli vše stojí a padá právě se změnou územního plánu, která leží na odboru výstavby svitavského městského úřadu. Změna územního plánu umožní družstvu v sousedství stávajících kravínů využití pozemků pro živočišnou výrobu. „Záležitost je stále v jednání a není ukončen schvalovací proces změny územního plánu,“ sdělil Deníku radiměřský starosta Roman Satrapa.

Potvrzuje to i Dagmar Korcová z odboru výstavby svitavského městského úřadu. „Právě připomínkuji a kontroluji upravený návrh změny územního plánu pro veřejné projednání. Po úpravě od projektanta, zhruba do 14 dní, vypíšeme veřejné projednání, které se bude konat v Radiměři,“ říká Dagmar Korcová.

Veřejné projednávání se doručuje veřejnou vyhláškou, což trvá patnáct dní. Spolu se třicetidenní lhůtou na vyvěšení tak nedojde k projednávání dříve než za 45 dní. „Nejpozději do sedmi dnů ode dne konání veřejného jednání může každý uplatnit své připomínky,“ upřesňuje Dagmar Korcová.

„Podali jsme písemný protest, nesouhlas se záměrem zemědělského družstva na změnu územního plánu. Jediné, co jsme se dozvěděli, že požadavek na okamžité zrušení změny územního plánu není možný a musí se počkat, až bude již podaná žádost schválena příslušným úřadem,“ zlobí se Kateřina Hozáková. Podle ní mohla obec do procesu změny územního plánu zasáhnout. Nespokojeným obyvatelům tak nezbývá než čekat.

Autor: Jiří Šmeral

13.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO uspělo ve volbách. Jeho pardubický lídr Martin Kolovratník se znovu stal poslancem. Získal 4 996 preferenčních hlasů.

Na Svitavsku je vítězem voleb hnutí ANO

Houbař je nezvěstný, policie po muži pátrá.
2

Houbař byl nalezen v Trstenici, podle policie je v pořádku

V Janůvkách má polovina voličů odvoleno

Janůvky - Nevelká obec nedaleko Křenova patří z pohledu počtu oprávněných voličů k nejmenším na Svitavsku. V pátek kolem sedmé hodiny večer bylo v malé volební místnosti v budově obecního úřadu plno.

V Udánkách se volí v hospodě

Udánky/Moravská Třebová - V místní části Udánky mohli voliči spojit příjemné s užitečným. Volební místnost totiž sousedí se sálem místní hospody.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

Volební účast v Jevíčku za první den předstihla ostatní města

Jevíčko – Páteční volební účast v malohanácké metropoli předstihla i větší měst na Svitavsku. Ve dvou volebních okrscích přímo v Jevíčku přišlo rozhodnout o budoucím složení poslanecké sněmovny dvaačtyřicet procent oprávněných voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení