Už nyní je těžké umístit do školky dítě, kterému nebyly tři roky. Jesle v okrese chybí. Existují však agentury a soukromé instituce. Odborníci a rodiče se shodují, že masivní návrat dětí do jeslí není dobrým řešením, přesto by jejich zavedení nezavrhovali.

„Kolektivní výchova není pro kojence a batole nejvhodnější. Dítě kvůli pocitu jistoty potřebuje blízkost rodiny,“ říká psycholožka Monika Čuhelová ze Svitav. Vítá jakoukoliv pomoc matkám a otcům ve slaďování rodičovských a pracovních rolí. „Jsem pro, aby se jesle staly jednou z možností, ale nikdo nikoho nesmí nutit, aby tam dítě umístil. Bojím se totiž zneužívání ze strany zaměstnavatelů,“ říká psycholožka.

Dva roky doma

Krátkou rodičovskou dovolenou si zvolila také Ivana Růžičková z Hradce nad Svitavou. „Až nastoupím do práce, budu řešit hlídání. Naštěstí manžel pracuje občas z domova a na dobu, kdy budeme oba v zaměstnání, využiji služeb chůvy,“ přiznává maminka. Uvítala by ale „předškolkovskou“ školku pro děti od dvou do tří let.

Mateřinky sice mohou přijmout děti mezi druhým a třetím rokem věku, ale upřednostňují předškoláky a ty děti, které docházejí do zařízení celodenně. „Děti mladší tří let nepřijímáme. Máme třídy plně obsazené,“ říká ředitelka školky Marie Grmelová. Tomu, kdo nemá prarodiče, kteří by vnuky pohlídali, nezbývá než využít služeb soukromníků.

„Hlídáme děti zhruba do deseti let, ale často nám zaměstnaní rodiče svěřují právě předškolkové děti,“ říká Martina Větrová, majitelka agentury, která má své klienty v celém okrese. Maminky se s žádostmi o výpomoc ještě donedávna obracely také na kojenecký ústav ve Svitavách. „Zájem o jesličky by byl, ale bohužel v současné době a ani do budoucna nemůžeme žádné dítě přijmout,“ sdělila ředitelka kojeneckého ústavu Zora Hammerová.

V lednu pobíralo rodičovské příspěvky 3733 žadatelů. Padesát sedm z nich si zvolilo vyšší dávky na dva roky.

Anketu k tématu naleznete zde.