Technická výbava bude na úrovni

Nové operační středisko je připravené pokrýt celý Pardubický kraj. Pokud někdo zatelefonuje na tísňovou linku 155 například ze Svitav, dovolá se do Pardubic. Rozdíl by ale neměl vůbec poznat.

V operačním středisku bude čtyřiadvacet hodin denně v pohotovosti čtveřice pracovníků připravena poskytnout dostupnou pomoc. Díky modernímu komunikačnímu systému dispečer poradí volajícímu s první pomocí po telefonu. Zároveň k němu díky navigačního systému navede posádku sanitního vozu a záchranáře neustále informuje o aktuálním stavu.

Pošlou k vám nejbližší sanitku

Vrchní sestra svitavské záchranky Dana Vlasáková věří, že se kvalita služby zlepší. Má však obavy, aby sjednocení systému neodnesli zranění. „Nevím, jak to bude s rychlostí dojezdu. Navigace ze vzdálenějších míst někdy není až tak přesná. Naši pracovníci už znají dobře místopis a vědí, jak nejrychleji dopraví záchranku na místo,“ poukazuje na možný nedostatek Dana Vlasáková.

Podle radního Pardubického kraje Josefa Janečka, který má na starosti zdravotnictví, vznik krajského střediska setře hranice bývalých okresů a urychlí příjezd sanitek. „Doposud vyjížděla k pacientovi posádka podle toho, na které operační středisko se dovolal. Díky přesnému operačnímu systému budou mít dispečeři přehled o všech vozech v celém kraji. Na místo vyšlou ten, který bude nejblíže,“ vyvrací obavy záchranářů Josef Janeček. Sjednocení lépe pomůže v situacích, kdy záleží doslova na každé vteřině.