Výjimkou byla nepatrná sprška 30. června, kdy spadlo pouhých 0,1 milimetru. V kraji platí ode dneška zákaz rozdělávání ohňů a kouření v lesích a jejich okolí.

Pít, pít a pít

Výstraha meteorologů před nebezpečím požárů a vysokými teplotami byla vyhlášena pro území celé republiky a platí až do úterního večera. „V odpoledních hodinách vyloučit překročení imisního limitu 180 mikrogramů/m3 přízemního ozonu,“ varují meteorologové.

Doporučení lidem, jak se mají chránit:

Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci, zvláštní pozor na děti a zvířata.
Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.
Děti do 20 kg by měly vypít 1,5 až 2 l nápojů denně, starší děti a dospělí až 3 l denně. Není vhodné pít ledově vychlazené nápoje.
Používat krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy.

Zákaz rozdělávání ohňů v okolí lesů, kouření v lesích. Tato mimořádná opatření vstoupila v platnost v obou východočeských krajích vzhledem k nynějšímu suchu a horku.

Dlouhá série požárů zasáhla před několika dny například okolí Lázní Bohdaneč na Pardubicku. Zatímco většina požárů je způsobena lidskou neopatrností, zde není vyloučeno, že se jedná o soustředěné útoky žháře. Během deseti dnů sem hasiči vyjížděli desetkrát.

V celém Pardubickém kraji vypuklo za prvních sedm červencových dní už 45 požárů.

„Opatřeními jsou například zákaz rozdělávání ohně v lese a 50 metrů od lesa nebo v přírodě, táboření v lese a ve volné přírodě mimo vyhrazená místa, odhazování hořících či doutnajících předmětů v lese a ve volné přírodě, pálení odpadů či hořlavých látek či vjezd motorových vozidel do lesa,“ uvedl královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

Nařízení rovněž platí pro pole, louky, sklady sena a slámy. Lidé mají i zákaz jezdit autem do suchých lesních porostů. Podrobnosti jsou na stránkách Královéhradeckého a Pardubického kraje.

„Období mimořádných klimatických podmínek“ bylo vyhlášeno na žádost profesionálních hasičů a bude platit až do odvolání.

O POŽÁRECH NA BOHDANEČSKU ČTĚTE ZDE

Vzhledem k mimořádnému suchu a předpovědím meteorologů, podle nichž budou tropy a sucho vládnout do poloviny příštího týdne. Nadprůměrně teplý má být celý červenec.

„Krajem vydané nařízení ale neznamená, že by lidé nemohli u svých rodinných domů a chalup rozdělávat oheň v krbu nebo grilovat,“ podotkl mluvčí Pardubického kraje Ondřej Tušl. Od roku 2000 bylo opatření kvůli riziku požárů vydáno v kraji již dvakrát.

Obrovské sucho navíc vládne už od počátku června. Jako by počasí potřebovalo vyrovnat deštivý květen.

„Během června 2010 bylo v Hradci Králové naměřeno 28,8 milimetru srážek, což odpovídá 38 % srážkového normálu z let 1961-1990 a tedy silně podnormálním srážkám. Za prvních osm dní v červenci napršelo pouze 4,4 milimetru, v porovnání s červencovým normálem přepočteným pro osm dní to je 24 % srážkového normálu z let 1961-1990. A to opět odpovídá silně podnormálním srážkám,“ uvedla Jana Pechková z oddělení meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

„Období od 19. června do 4. července bylo kromě 30. června, kdy napadlo jen 0,1 milimetru, úplně beze srážek,“ dodala meteoroložka.

V květnu deštivo, od června sucho

• Od 1. do 31. května 2010 spadlo v celé ČR 134 mm srážek, to je 181 % srážkového normálu pro toto období (1961 – 1990). Teplotně byl květen jen slabě podprůměrný (0,8 stupně pod dlouhodobým normálem, který činí 12,3 stupně Celsia)

• Ve východních Čechách, na rozdíl od celorepublikového průměru, byl nadprůměrně deštivý i duben. V Královéhradeckém kraji spadlo v dubnu 106 %, v Pardubickém dokonce 149 % srážkového normálu pro toto období.

• Srážkově nadprůměrný byl letos i leden, únor a btřezen byl naopak srážkově podprůměrné.

• Od 1. do 30. června 2010 bylo na observatoři v Hradci Králové naměřeno 28,8 mm srážek, což odpovídá jen 38 % srážkového normálu (1961-1990) a tedy silně podnormálním srážkám.

• Za prvních osm dní v červenci napršelo pouze 4,4 mm, v porovnání s červencovým normálem přepočteným pro 8 dní to je 24 % srážkového normálu (1961-1990), což opět odpovídá silně podnormálním srážkám.

• Období od 19. 6. 2010 do 4. 7. 2010 bylo kromě 30. 6. 2010, kdy napadlo jen 0,1 mm, beze srážek.

Zdroj: ČHMÚ

Za oheň mohou většinou jen lidé

V období extrémního horka a sucha by lidé měli dodržovat pravidla, která zabrání vzniku požárů.

V první řadě je přísný zákaz kouření, rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně na lesních pozemcích a do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesního pozemku. To samé platí i pro přírodní prostředí. Spolehlivým iniciátorem požáru je i odhozený nedopalek cigarety, proto platí přísný zákaz odhazování hořících nebo doutnajících předmětů na lesních pozemcích a ve volné přírodě.

Lidé by neměli porušovat zákaz táboření na lesních pozemcích a ve volné přírodě mimo vyhrazená místa. Při rozdělávání ohně by mělo být vybráno naprosto bezpečné místo i povrch (například hliněný podklad) a ohniště by mělo být důkladně odděleno od okolního prostředí (obložením kameny, vyhloubením zeminy a podobně).

Oheň by se neměl zakládat pod větvemi stromů, na suché trávě nebo kořenech stromů. Lidé by měli dbát na důkladnou likvidaci ohniště: nejlépe po uhašení důkladně prolít vodou. Lidé by se měli chovat opatrně všude tam, kde by mohlo jejich nezodpovědné počínání skončit požárem.
Za mimořádně suchého počasí však postačí k zapálení vyschlého porostu i výfuk osobního automobilu, který vyschlou trávou projížděl. Výjimkou nejsou ani požáry podél železniční trati, kdy od projíždějícího vlaku odskočí jiskra a způsobí požár travnatého porostu. Plošné vypalování porostu je zakázáno celoročně.

Na základě zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, může Hasičský záchranný sbor uložit pokutu za přestupek na úseku požární ochrany tomu, kdo vypaluje porosty, a to do výše 25 tisíc korun pro fyzické osoby, právnickým a podnikajícím fyzickým osobám pokutu až do výše 500 tisíc korun.
Hasiči během letních měsíců častěji zasahují u požárů lesního porostu, hrabanky nebo suché trávy. Většina těchto požárů je způsobena lidskou nedbalostí.

Martina Žahourková, HZS KHK